Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło bezprecedensową decyzję o wprowadzeniu całkowitego zakazu noszenia oraz przemieszczania broni na terenie całego miasta stołecznego Warszawy. Rozporządzenie podpisane przez ministra w dniu 21 maja 2025 roku i opublikowane następnego dnia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod pozycją 667, wejdzie w życie już 25 maja, obejmując swoim zasięgiem wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie stolicy.

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3
Drastyczne środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone w związku z koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony podczas planowanych zgromadzeń publicznych, które będą miały miejsce w stolicy Polski. Władze państwowe zdecydowały się na tak radykalne kroki, aby wyeliminować jakiekolwiek zagrożenia mogące wynikać z obecności broni palnej wśród uczestników oraz obserwatorów wydarzeń publicznych.
Rozporządzenie ma charakter czasowy i dotyczy jedynie określonego dnia, jednak jego znaczenie wykracza daleko poza ramy zwykłych regulacji administracyjnych. Po raz pierwszy w historii III Rzeczypospolitej całe miasto zostanie objęte tak szeroko zakrojonym zakazem dotyczącym posiadania broni, co świadczy o wadze planowanych wydarzeń oraz determinacji władz w zapewnieniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.
Zakaz obejmuje wszystkie rodzaje broni palnej oraz wszelkie formy jej noszenia i przemieszczania, włączając w to broń w stanie rozładowanym. Oznacza to, iż choćby osoby posiadające wszystkie wymagane prawem zezwolenia i licencje nie będą mogły korzystać ze swojego ustawowego prawa do noszenia broni w granicach administracyjnych Warszawy przez cały dzień 25 maja.
Przepisy rozporządzenia zostały sformułowane w oparciu o ustawę o broni i amunicji z 21 maja 1999 roku, która stanowi podstawę prawną dla tego typu regulacji nadzwyczajnych. Dokument precyzyjnie określa zakres podmiotowy i przedmiotowy wprowadzanych ograniczeń, wskazując jednocześnie grupy osób, które zostały wyłączone spod działania zakazu ze względu na charakter wykonywanych przez nie funkcji oraz obowiązków.
Wśród najważniejszych wyjątków znalazły się osoby zatrudnione w wewnętrznych służbach ochrony przedsiębiorstw i jednostek organizacyjnych, które zgodnie z planami ochrony wymagają dostępu do broni w celu wykonywania swoich zadań służbowych. Podobne przywileje otrzymali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia na podstawie odpowiednich koncesji, o ile broń stanowi niezbędny element świadczonych przez nich usług.
Szczególne uprawnienia zachowali także pracownicy urzędów, instytucji, zakładów oraz innych podmiotów, którzy ze względu na charakter wykonywanych obowiązków narażeni są na szczególne zagrożenie zamachów przeciwko życiu lub zdrowiu. W ich przypadku dostęp do broni traktowany jest jako element ochrony osobistej niezbędny do bezpiecznego wypełniania funkcji zawodowych.
Rozporządzenie uwzględnia również specyficzną sytuację prawną członków misji dyplomatycznych oraz urzędów konsularnych, którzy zgodnie z prawem międzynarodowym oraz zasadą wzajemności mogą posiadać broń do celów ochrony osobistej, łowieckich, sportowych, kolekcjonerskich oraz pamiątkowych. Podobne przywileje zostały przyznane cudzoziemcom wykonującym czynności związane z ochroną przedstawicielstw dyplomatycznych, organizacji międzynarodowych oraz członków oficjalnych delegacji zagranicznych.
Ministerstwo jednoznacznie podkreśla, iż naruszenie wprowadzonego zakazu będzie traktowane jako czyn zabroniony określony w przepisach ustawy o broni i amunicji. Osoby, które mimo obowiązującego rozporządzenia zdecydują się na noszenie broni na terenie Warszawy w dniu 25 maja, będą podlegały odpowiedzialności karnej przewidującej karę grzywny lub aresztu.
Wprowadzenie tak szeroko zakrojonych ograniczeń świadczy o szczególnej wadze planowanych w stolicy wydarzeń oraz determinacji organów państwowych w zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom życia publicznego. Rozporządzenie stanowi przykład wykorzystania dostępnych narzędzi prawnych w celu prewencyjnego eliminowania potencjalnych zagrożeń związanych z obecnością broni palnej w miejscach o szczególnie dużym natężeniu ruchu pieszego oraz koncentracji ludności.
Władze administracyjne zapewniają, iż wprowadzone ograniczenia mają charakter ściśle czasowy i dotyczą wyłącznie określonego dnia, po upływie którego wszystkie regulacje dotyczące posiadania i noszenia broni powrócą do stanu poprzedniego. Jednocześnie podkreślają gotowość do podejmowania podobnych działań w przyszłości, jeżeli sytuacja tego będzie wymagała ze względów bezpieczeństwa publicznego.