Delegacje funkcjonariuszy z całego regionu, odznaki za zasługi dla więziennictwa czy awanse na wyższe stopnie służbowe dla funkcjonariuszy jednostek penitencjarnych. We wtorek (4.07) na tarnowskim Rynku miały miejsce Wojewódzkie Obchody Święta Służby Więziennej.
Były one okazją nie tylko do uhonorowania zasłużonych funkcjonariuszy, ale i pokazania mieszkańcom czym jest Służba Więzienna i jak sami mundurowi traktują swój zawód.
– Służba Więzienna jest dla mnie swojego rodzaju powołaniem i służbą dla ludzi, a także sposobem na pokazywanie społeczeństwu, iż można żyć w sposób prawy i dobry. Pryz tym jednocześnie pomagać ludziom, którzy są marginalizowani, w taki sposób, aby zobaczyli, iż jednak życie jest piękne, świat jest piękny i trzeba czynić dobro. Staramy się jak najbardziej służyć społeczeństwu, a także pokazywać im, iż przyczyniamy się do tego, iż jest ono fajne
– mówiła RDN Małopolska st.szer. Dominika Remian.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podkreślał, iż praca funkcjonariuszy więziennych, mimo tego, iż jej na pierwszy rzut oka nie widać, jest niezwykle istotna dla zapewnienia i postrzegania bezpieczeństwa w Polsce.
– Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, iż komenda policji czy komenda straży pożarnej jest adekwatnie tuż za rogiem i zawsze policja, straż pożarna czy wojsko są odmieniane we wszystkich przypadkach jako ci, którzy chronią społeczeństwo i dbają o bezpieczeństwo. Tymczasem Służba Więzienna jest trzecią co do wielkości formacją uzbrojoną i umundurowaną w kraju. Oni chronią społeczeństwo przed sprawcami najcięższych przestępstw i jeszcze pracują nad charakterem tych, których da się w jakiś sposób uratować, żeby do społeczeństwa wrócili trochę lepsi. Funkcjonariusze Służby Więziennej to ci, którzy wykonują zadania postawione przez Ministerstwo Sprawiedliwości i realizują je w sposób doskonały, zwłaszcza tu, w okręgu krakowskim, małopolskim, w Tarnowie, za co warto im dziękować i jest taka okazja, by na historycznym i pięknym tarnowskim Rynku odmieniać słowo 'dziękuję’ przez wszystkie przypadki.
Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. insp. Jacek Kitliński akcentował, iż ta formacja mundurowa w pełni wywiązuje się z postawionych przed nią obowiązków. Jednocześnie zwrócił się do wszystkich funkcjonariuszy, by w dalszym ciągu z zaangażowaniem i oddaniem służyli narodowi.
– Nie będzie przesadą jeżeli powiem, iż w 100 procentach realizujemy nasze ustawowe zadania. Nie tylko zapewniamy społeczeństwu ochronę przed przestępcami. Tym, którzy zostali przez prawo pozbawieni wolności, zapewniamy adekwatne warunki izolacji, a przede wszystkim – resocjalizację. Drodzy funkcjonariusze i pracownicy! Popatrzcie na swoje sztandary, na których widnieją słowa-drogowskazy: 'Bóg, Honor, Ojczyzna’. Pamiętajcie o nich. Z dumą noście na mundurach barwy narodowe. Dbajcie o etos więziennika. Szanujcie siebie nawzajem. Nie zapominajcie, iż służycie Ojczyźnie i społeczeństwu.
W zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu krakowskiego pracuje blisko 2 000 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Święto Służby Więziennej przypada na 29 czerwca, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Pawła, który od 2018 roku jest ustanowiony duchowym opiekunem tej formacji.