Beretta zaprezentowała dubeltówkę stworzoną specjalnie na 700. rocznicę śmierci wielkiego odkrywcy. SO Sparviere Marco Polo wymagała ponad 1500 godzin manualnego grawerowania, a kufer jest prawdziwym arcydziełem.
Beretta na zakończenie 2024 roku przypomniała historię weneckiego odkrywcy Marco Polo. Siedemset lat temu w Wenecji zmarł człowiek, który odważył się ruszyć w nieznane. Jego odwaga i ciekawość uczyniły go pierwszym Europejczykiem, który zaprezentował zapierające dech w piersiach bogactwa i tajemnice Orientu. Pobudził wyobraźnię, a jego barwne relacje zapoczątkowały erę odkryć i zainspirowały innych wizjonerów, takich jak Krzysztof Kolumb.
Aby stworzyć to arcydzieło oprócz miesięcy planowania, potrzeba było ponad 2000 godzin pracy, z czego 500 przez mistrzów rusznikarstwa i 1500 przez grawerów. Dopełnieniem broni jest kufer, który jest niesamowity. Pokryty został delikatną, jasnożółtą skórą z wyrafinowanymi niebieskimi skórzanymi wykończeniami zdobiącymi krawędzie i uchwyt. Całości dopełnia mapa przedstawiająca Europę, Azję i Afrykę, czyli świat, który odkrył Marco Polo.
Na baskili znajdziemy wygrawerowaną Wenecję i Azję oraz wizerunek weneckiego podróżnika. Jest również skrzydlaty lew – symbol Wenecji – oraz smok – symbol Chin. Na kluczu nie mogło zabraknąć głowy Marco Polo, czyli azjatyckiej owcy opisanej przez Wenecjanina w Il Milione. Oprócz dat rocznic, jedna z rycin jest w języku chińskim i zawiera frazę „Łącząc Europę i Azję jako dwie części jednego klejnotu”.
„Wykonany dzięki kunsztowi technicznemu i rzemieślniczemu PB Selection – stwierdził Franco Gussalli Beretta – Marco Polo to oda do odważnego podróżnika. Odkrywcy, który otworzył oczy na cuda świata, pozostając zawsze przywiązany do swojej ziemi. To ten sam duch, co Beretta. Dostarczamy nasze produkty na cały świat, ale nasze serce pozostaje tutaj, w Gardone Val Trompia, jedynym miejscu, gdzie jesteśmy w stanie stworzyć unikalne dzieła sztuki. Wenecja – kolebka Marco Polo – to dla nas miejsce szczególne. W latach 80. XX wieku znaleźliśmy tam fakturę Bartolomeo Beretty na Republikę Wenecką. Dokument potwierdza istnienie firmy od 1526 roku, co pozwoli nam w przyszłym świętować 500-lecie firmy!”
.
.
.