W Gminie Świerzno upamiętnili wyklętego. IPN pamięci Józefowi Bosiowi

kamienskie.info 5 godzin temu
Zdjęcie: 460569803_1292672968381279_5934816195427522984_n


Tablicę poświęconą ostatniemu żołnierzowi podziemia niepodległościowego na Pomorzu Zachodnim Józefowi Bosiowi ps. Lot, odsłonięto dziś w Krzepocinie, gdzie w okolicy ukrywał się i prowadził swoją działalność antykomunistyczną a w końcu zginął w zasadzce. Wykonaną z czarnego kamienia tablicę ufundował szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W tej uroczystości, zorganizowanej przez szczeciński IPN, Stowarzyszenie Eksploracyjne a Rzecz Ratowania Zabytków im. św. Korduli i wójta gminy Świerzno wziął udział bratanek Józefa Bosia, Stanisław Boś, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służby mundurowe i wojsko. Asystę honorową wystawił 8 Kołobrzeski Batalion Saperów Marynarki Wojennej. Licznie stawili się mieszkańcy Krzęcina.

– Pomimo, iż był młodym człowiekiem, bo miał 28 lat kiedy zginął, to swoją walką zyskał sobie niezwykły autorytet wśród lokalnej społeczności. I ten kamień jest wyrazem wyrazem jej wdzięczności dla takich osób jak Józef Boś, bohaterów walk o wolną, niepodległą Polskę, osób które z miłości do Ojczyzny potrafiły poświęcić swoje życie. Za to powinniśmy być im wdzięczni – mówił do zgromadzonych w Krzęcinie dyrektor Krzysztof Męciński.

Tablicę odsłonili wspólnie Stanisław Boś, dyrektor Krzysztof Męciński, zastępczyni wójta Gminy Świerzno Patrycja Szymczyk i Jacek Ukowski, prezes Stowarzyszenia Eksploracyjnego na Rzecz Ratowania Zabytków im. Świętej Korduli.

Józef Boś, ps. Lot, Franek urodził się 19 września 1924 r. w Boninie, gm. Sarnaki w rodzinie Stanisława i Rozalii Bosiów. Uczestnik konspiracji niepodległościowej współpracujący z grupą Władysława Łukasiuka ps. ,,Młot”. Zagrożony aresztowaniem wyjechał w 1947 r. na Pomorze Zachodnie. Aresztowany w 1948 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Gryficach. Po ucieczce z konwoju, ukrywał się przez kolejne cztery lata, działając przeciwko kolektywizacji wsi. Przeprowadzał akcje propagandowe i ulotkowe przeciwko tworzeniu w Polsce sowchozów i kołchozów. Utrudniał ich funkcjonowanie poprzez niszczenie należącego do tych spółdzielni mienia. Przeprowadzał rozmowy z rolnikami o konsekwencjach tworzenia takiej formy własności ziemi. W wielu wsiach obejmujących teren jego działania nigdy nie zdołano utworzyć Państwowych Gospodarstw Rolnych, ani zmusić rolników do wstąpienia do spółdzielni.

Zamordowany 11 września 1952 r. w pobliżu wsi Krzepocin w zasadce przeprowadzonej przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie wspartych. 12. Pułkiem KBW Ziemi Szczecińskiej.

Szczątki Józefa Bosia zostały odnalezione 1 grudnia 2021 r. na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w toku śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigana Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, z udziałem powołanych do sprawy jako biegłych pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie oraz Szczecinie, podczas prac prowadzonych przez prokuratora na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

fot. IPN, Grzegorz Kurka MHZK

Idź do oryginalnego materiału