Choć często na naszej stronie ostrzegamy przed cyberatakami, klasyczne formy oszustw oraz włamań mają się dobrze. W jaki sposób działają włamywacze i jak się ustrzec przed kradzieżą? Okres świąteczny, choć piękny i często pozwalający na odpoczynek i spotkanie z najbliższymi, charakteryzuje się również tym, iż wiele osób wyjeżdża na kilka, albo choćby kilkanaście dni ze swojego domostwa. To niestety idealna okazja dla włamywaczy. Na co warto zwrócić uwagę i jak się uchronić przed przykrą niespodzianką?
Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce
Przed świętami na jednam z bielańskich osiedli, ktoś porozwieszał urocze paczuszki (plastikowe woreczki z cukierkami, ozdobione wstążeczką) na klamkach do lokali w dużym bloku. Na pierwszy rzut oka mogło się to wydać miłym gestem, ot podarek prawdopodobnie od sąsiada czy znajomego, z okazji świąt, jednak najprawdopodobniej włamywacze w ten sposób chcieli sprawdzić, kto z mieszkańców wyjechał, a kto pozostał w domu.
We wrześniu również na bielanach, po blokach krążył mężczyzna, który zapowiadał, iż ma zlecenie zdjęcia pancernych drzwi z lokali i chciała zapowiedzieć hałas, nikt jednak nie zamawiał takiej usługi. Mężczyzna pytał lokatorów, czy chcą się dopisać do listy osób, u których ma zostać przeprowadzone zdjęcie drzwi antywłamaniowych, jednak na pytanie jak się nazywa firma dla której pracuje oraz o jego dane, aby zweryfikować rzekome zlecenie, ów mężczyzna uciekł.
Warto w takich sytuacjach zawsze poprosić danego pracownika o jego dane, aby móc skontrolować prawdziwość rzekomego zlecenia. Pamiętajmy, iż o ile w bloku ma być przeprowadzony remont lub np. sprawdzanie liczników, to zawsze zostaniemy o tym poinformowani z wyprzedzeniem na oficjalnych pismach od rady osiedla spółdzielni mieszkaniowych.
Jak złodzieje oznakowują mieszkania, które mają zamiar okraść?
Od lat w przeróżny sposób włamywacze starają się sprawdzać, które mieszkania są puste, czy to z okazji wyjazdy na święta, ferie, sylwestra czy jakąkolwiek inną okoliczność.
Jeżeli zauważymy, iż ulotka jest powieszona na klamce lub wciśnięta w próg naszych drzwi, najlepiej ją zdjąć i wyrzucić, warto też zadbać o sąsiadów i pozdejmować ulotki czy karteczki z klamek czy progów innych lokali. Poza takimi formami oznaczeń, warto sprawdzić, czy np. przy naszej framudze drzwi do mieszania, nie ma jakiegoś znaczka zapisanego ołówkiem czy kredą.
Jakich znaków zwykle używają włamywacze?
Obecność krzyża oznacza, iż istnieje plan włamania. Symbol diamentu oznacza niezamieszkany dom, do którego można się łatwo włamać. Pięć małych kółek lub pięć małych kamyków sygnalizuje, iż są tam pieniądze. Trójkąt wskazuje na mieszkanie zamieszkałe przez samotną kobietę, a zygzakiem zaznacza się obecność psa na posesji. Odwrócone Y lub alfa informują o nieruchomości zabezpieczonej alarmem, a przekreślone kółko, iż nie znajduje się w nim nic, co można by ukraść.
Jakie jeszcze oznaczenia są zwykle stosowane?
Popularne jest zaklejania zamka taśmą – kiedy taśma nie jest odrywana przez dłuższy czas, złodziej wie, iż nikt ostatnio nie wchodził do mieszkania.
Kolejna metoda to monety porzucone na wycieraczce: jeżeli nie znikną, wiadomo, iż właściciela nie ma w domu. Często też zostaje rozsypany proszek na progu do mieszkania, jeżeli będzie w stanie nienaruszonym, to znak, iż nikt dawno nie przechodził przez próg. Jeszcze inną metoda jest kładzenie na klamce drobiazgu, np. agrafki lub spinacza do papieru, w ten sposób też można sprawdzić, czy ktoś jest w mieszkaniu.
Jak zareagować gdy zauważymy taki symbol?
Jeśli zauważymy któryś z powyżej opisanych znaków, lub jakiekolwiek inne oznaczenie, które wzbudzi nasz niepokój, należy natychmiast powiadomić policję (numer to 997 lub 112). Funkcjonariusze znają działania oraz metody złodziei, tym samym, nie należy się obawiać, iż zgłoszenie tego typu wyda się śmieszne czy niedorzeczne. Lepiej zadzwonić o raz za dużo i skonsultować niepokojące sygnały, niż nie zareagować i stracić majątek.
Jakie działania zostaną podjęte po zgłoszeniu?
W zależności od znaczenia znalezionej zaszyfrowanej wiadomości i kontekstu, prawdopodobnie zostanie wdrożony nadzór, który może doprowadzić do aresztowania przestępców. Warto współpracować z organami ścigania i regularnie sprawdzać otoczenia swojego domu, aby móc gwałtownie zareagować.
Warto zadzwonić po policję jeżeli:
– zauważymy nieznane osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy,
– gdy zauważymy obce osoby lub samochód na posesji lub przy mieszkaniu sąsiada, a wiesz, iż nie ma go w domu,
– gdy zauważymy w okolicy swojego miejsca zamieszkania osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.),
– niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.
Warto również skontaktować się z administracją budynku lub osiedla, aby byli świadomi zagrożenia i mogli podjąć odpowiednie działania.
Jakie jeszcze podjąć działania aby zabezpieczyć dobytek?
Skuteczniejszym rozwiązaniem jest wzmocnienie drzwi wejściowych i zakup alarmu.
Najważniejsza jest jednak czujność. Warto być uważnym i weryfikować niepokojące sygnały, przez cały czas wielu włamywaczy zagaduje do mieszkańców i udaje np. hydraulika, montera, osobę zbierającą coś na rzecz fundacji np. ubrania. Często też oferują sprzedaż czegoś. także choćby będąc w mieszkaniu, możemy zostać okradzeni. Złodzieje działają w grupach, i gdy jeden z nich zagaduje domownika, to inni niepostrzeżenie mogą wejść od lokalu i zebrać kosztowności pod nieuwagę właściciela.
Jeśli coś wydaje się podejrzane, należy od razu skontaktować się z policją i powiadomić o swoich obawach.
W razie dłuższej nieobecności warto poprosić zaufanych sąsiadów o doglądanie nieruchomości (np. włączenie co jakiś czas światła w godzinach wieczornych, żeby dać znać, iż koś jest w lokalu), a także zabieranie ulotek z wycieraczki czy skrzynki pocztowej. Dzięki temu złodzieje nie dowiedzą się, iż dom stoi pusty. Ważne jednak jest, aby o naszej nieobecności wiedziały tylko zaufane osoby. Kolejną kwestią ważna w obecnych czasach, jest informowanie o wyjeździe w social mediach – najlepiej gdy mamy wielu znajomych, wstawić zdjęcia z wyjazdu dopiero po powrocie.
Przed wyjazdem zawsze zamykajmy drzwi i okna. Warto pamiętać też o budynkach wolnostojących – tam też sprawdźmy, czy wszystko jest pozamykane. Również okna dachowe i piwniczne, drzwi garażowe i inne pomieszczenia, przez które złodziej może się dostać do naszego domu, powinny zostać przed wyjazdem sprawdzone.