Uwaga na oszustwa na kryptowaluty

3 godzin temu
Zdjęcie: Uwaga na oszustwa na kryptowaluty


Postęp technologii sprawił, iż wiele spraw załatwiamy przez internet. Rachunki, umowy, a choćby lokowanie oszczędności nie wymagają już od nas osobistej obecności w banku. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności, by nie paść ofiarą oszustów. Oni potrafią wzbudzić zaufanie i namówić do ulokowania oszczędności na innym koncie. Tak było w przypadku 38-latki, który postanowił zainwestować w kryptowaluty.

Do Komisariatu Policji w Błoniu zgłosił się poszkodowany. 70-letni mieszkaniec powiatu warszawskiego zachodniego złożył zawiadomienie dotyczące oszustwa. Z jego relacji wynikało, iż nieznana osoba, podająca się za pracownika firmy inwestycyjnej, telefonicznie zaoferowała mu pomoc w inwestowaniu na rynkach kryptowalut. Poszkodowany zainwestował 378 tysięcy złotych. Po wpłaceniu pieniędzy kontakt z konsultantem się urwał. Wtedy poszkodowany uświadomił sobie, iż został oszukany. Niestety w ostatnim czasie to tylko jeden z przykładów tego typu oszustw.

Technologia spowodowała, iż wiele spraw załatwiamy wirtualnie i telefonicznie. Zakupy, transakcje i pomoc bliskim – to wszystko możemy zrobić bez wychodzenia z domu. Możliwości jakie daje nam dzisiejszy świat nie zwalniają nas jednak z ostrożności. Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Sprawdzajmy kim jest osoba, która z nami koresponduje i podszywa się pod maklera giełdowego. Nie inwestujmy swoich oszczędności w ciemno.

Przypominamy, jak zachować ostrożność w przypadku transakcji internetowych:
– Nie podawaj danych do bankowości elektronicznej: haseł, loginów, numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu;
– Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
– W przypadku uzyskania telefonicznej informacji, z której wynika iż twoje pieniądze w banku są zagrożone, jak najszybciej się rozłącz i udaj osobiście do banku by to sprawdzić lub sam wykonaj połączenie do banku;
– Nie ufaj osobom telefonującym do Ciebie z instrukcją, jak gwałtownie wycofać zaciągnięty kredyt. Bez wizyty w banku, nigdy tego nie rób.
– Nie instaluj aplikacji, które osoba podszywająca się pod pracownika banku/konsultanta proponuje ci przez telefon. To aplikacje, dzięki którym oszuści widzą każde twoje działanie na urządzeniu, z którego korzystasz.
– Sprawdzaj wiarygodność numeru, z którego telefonuje rozmówca. Rozłącz się i samodzielnie na klawiaturze wybierz numer banku czy instytucji, z której do Ciebie telefonuj.

Przypominamy, iż inwestowanie w kryptowaluty dla niektórych może wydawać się łatwym sposobem na pomnożenie swojego kapitału, jednak rynek kryptowalut jest złożony i niebezpieczny dla niezaznajomionych inwestorów. jeżeli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, iż to oszustwo! Podczas załatwiania spraw przez Internet lub telefonicznie musimy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i czujności.

Tekst: Edyta Adamus

Idź do oryginalnego materiału