Mieszkańcy otrzymują kolejną falę fałszywych wiadomości SMS dotyczących rzekomych mandatów za wykroczenia drogowe. Cyberprzestępcy podszywają się pod Policję oraz instytucje zajmujące się egzekwowaniem należności, próbując nakłonić odbiorców do kliknięcia w przygotowany link i dokonania płatności. W wiadomościach pojawia się informacja o niezapłaconym mandacie oraz groźby dodatkowych konsekwencji – między innymi zwiększenia opłat, skierowania sprawy do sądu czy zajęcia majątku. Taka forma presji ma skłonić odbiorców do szybkiego działania bez sprawdzenia wiarygodności otrzymanej wiadomości.
Nie klikaj w podejrzane linki
Do SMS-a dołączony jest odnośnik prowadzący do fałszywej strony internetowej. Po jej otwarciu użytkownik może zostać poproszony o podanie danych osobowych, informacji do logowania do bankowości elektronicznej lub wykonanie przelewu.
Policja przypomina, iż nie wysyła wiadomości SMS z linkami umożliwiającymi opłacenie mandatów . Otrzymanie takiej wiadomości powinno wzbudzić szczególną ostrożność.
Jak rozpoznać próbę oszustwa?
W przypadku otrzymania podejrzanego SMS-a należy:
nie klikać w linki znajdujące się w wiadomości,
nie podawać danych osobowych ani danych