Usunięcie WIBOR, zachęcająca możliwość powództwa

2 godzin temu

Już od kilku lat kredytobiorcy złotówkowi zaskarżają umowy kredytowe z powodu WIBOR, wskaźnika o niejasnym sposobie ustalania wysokości, jego wpływu na wysokość raty kredytowej. Co prawda większość powództw jaka trafiła na wokandę jest na pograniczu nierzetelności banków niespełniających obowiązku informacyjnego a abuzywnosci WIBOR, to jednak o likwidacji WIBOR mówi się coraz częściej.

Likwidacja WIBOR – rządowe plany a rzeczywistość

Z uwagi na sygnały o abuzywności WIBOR reforma rządowa została zaplanowana na realizację w roku 2024, w praktyce jednak wciąż WIBOR nie został usunięty a realizację planów przesunięto na rok 2027. Póki co kredytobiorcy coraz chętniej zaskarżają swoje umowy kredytowe, a powodem sporów jest właśnie wskaźnik WIBOR.Czy likwidacja WIBOR z rynku naprawdę w zupełności nastąpi tego nie wie nikt, jak na razie wielu prawników wykazuje, iż WIBOR jest sprzecznym z prawem wskaźnikiem z uwagi na jego sposób ustalania. Deklaratywne transakcje, wybiórczość banków w gronie ustalających WIBOR to tylko niektóre zarzuty podnoszone w sądzie przeciwko WIBOR. Mimo wszystko rozstrzygnięć na korzyść kredytobiorców wciąż brak lub jest ich niewiele, które nie uznają abuzywnosći wskaźnika wprost a jedynie w związku z wystąpieniem innych sytuacji naruszających porządek prawny.

Nowa fala powództw

Po wzmożonej fali pozwów o unieważnienie kredytów frankowych banki stoją przed kolejnym zagrożeniem dla ich finansów, jakim jest fala powództw w sprawach usunięcia WIBOR. Pierwsze powództwa w tym zakresie złożono w 2018 roku, tym samym nie jest to nic nadzwyczajnego, ani żadna nowinka. Tymczasem wśród banków zaczyna budzić niepokój i strach powtórki z kredytów frankowych. Kredytobiorcy dochodzą unieważnienia umów w całości lub co najmniej części dotyczącej WIBOR. Biorąc pod uwagę, iż oprócz kwestii WIBOR zarzucić bankom można niezastosowanie się do obowiązku informacyjnego w kwestii WIBOR, ryzyka z nim związanego spodziewać się można uznania roszczeń przez sądy.

Dzięki inflacji dostrzeżono wady WIBOR

Rosnąca inflacja obnażyła wady wskaźnika WIBOR. jak się okazało stał się on receptą na drożyznę. Instytucje bankowe, aby nie stracić zysków z kredytów zaczęły tak naliczać raty kredytów, aby obciążenie inflacją dotknęło jedynie kredytobiorcę. Nietrudno było zauważyć drożejące raty z miesiąca na miesiąc. Z czasem, kiedy sytuacja nabrała tempa i dużych rozmiarów kredytobiorcy zaczęli interesować się przyczynami, podstawami i uzasadnieniem podwyżek ich coraz bardziej obciążających. gwałtownie okazuje się, iż sposoby podnoszenia wskaźnika WIBOR jak też naliczania rat kredytowych w wielu przypadkach kwalifikują umowy kredytowe do uznania ich za nieważne. Główną przyczyną abuzywnosci WIBOR jest brak reprezentatywności i transparentności. teoretycznie powinien on odzwierciedlać transakcje międzybankowe, do których faktycznie nie dochodzi, co stwarza pole do nadużyć i fikcji, celem osiągnięcia korzyści przez banki. Taka sytuacja jest rażącym naruszeniem prawa powodującym nie tylko nieważność zapisów o WIBOR, ale mogącym być podstawą unieważnienia całej umowy kredytowej.

Materiał partnera

Idź do oryginalnego materiału