Dlaczego to jest ważne?
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1, które wywołało tsunami, było jednym z najmocniejszych zarejestrowanych w historii. Fale tsunami dotarły do wielu krajów, niszcząc wybrzeża i zabijając setki tysięcy ludzi. Rocznica ta przypomina o sile natury i konieczności posiadania skutecznych systemów ostrzegania przed kataklizmami.
Jakie były skutki?
Największe zniszczenia tsunami z 2004 r. dotknęły Indonezję, szczególnie prowincję Aceh. W całym kraju zginęło 165 708 osób, a globalna liczba ofiar sięgnęła 226 408. Katastrofa ta uświadomiła światu potrzebę lepszego przygotowania na podobne zdarzenia.
— Nie mam słów, aby to opisać — mówi 54-letni Hasnawati, ocalały z katastrofy, który uczestniczył w uroczystościach przed meczetem w Banda Aceh. Jego słowa oddają głębię traumy i straty, jaką doświadczyli ocalali i rodziny ofiar.
Co zmieniło się od tamtego czasu?
Po tragedii z 2004 r. zbudowano globalny system około 1400 stacji sejsmologicznych, który ma na celu zapewnienie ostrzeżenia przed nadchodzącymi falami tsunami. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie cennych minut na ewakuację i podjęcie działań, które mogą uratować życie.
Czytaj też: