Umorzenie śledztwa ws. afery wodociągowej. Co radni wiedzieli o inwestycji w Pecnej?

8 miesięcy temu

Publikujemy postanowienie o umorzeniu śledztwa (wraz z uzasadnieniem) przez prokuraturę rejonową w Śremie, dotyczącą zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby pełniące funkcję burmistrzów gminy Mosina. Sprawa dotyczy budowy sieci wodo­ciągowej w lesie w Pecnej, co doprowadziło do wyrządze­nia gminie znacznej szkody finansowej.

Jak twierdzi prokuratura, mosińscy radni posiadali wiedzę na temat planowanej inwestycji budowy leśnego wodociągu, jak również planów budowy domów spokojnej starości.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa (fragment uzasadnienia)

O skierowaniu sprawy do prokuratury radni zadecydowali w wyniku kontroli, przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną w sierpniu 2021 roku. W uzasadnieniu śremskiej prokuratury, dowiadujemy się o kilku istotnych faktach.

3 września 2021 r. do Prokuratury Rejonowej w Śremie wpłynęło zawiadomienie Przewodniczącej Rady Miejskiej w Mosinie – Małgorzaty Kaptur o „możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby pełniące funkcję Burmistrzów Gminy Mosina (Przemysław Mieloch, Jerzy Ryś) w latach 2014- 2018 i 2018-2023 polegającego na realizacji inwestycji polegającej na budowie sieci wodociągowej w ulicy Sosnowej obręb Pecna, na obszarze leśnym, co doprowadziło do wyrządze­nia Gminie Mosina znacznej szkody majątkowej w kwocie 241 .818,00 złotych”.

Jak czytamy w uzasadnieniu, „na komisjach jak i na sesjach Rady Miejskiej inwestycja realizowana przez spółkę Aquanet S.A. przedstawiana była w ramach prezentacji i wolnych pytań. We wnioskach do Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji spółki Aquanet, inwestycja do­tycząca budowy kanalizacji w lesie przy ul. Sosnowej w Pecnej była ujęta na lata 2020-2029. Nikt ze strony Gminy Mosina przez cały przebieg inwestycji i jej procedowania nie składał zastrzeżeń. Rada Gminy Mosina podjęła pozytywną uchwałę przyjmując WPRIM na lata 2018-2027”.

„Przesłuchani w toku niniejszego śledztwa Radni Rady Miejskiej w Mosinie zeznawali, już po doniesieniach medialnych, co niewątpliwie mogło mieć wpływ na ich relacje proceso­we. Wskazywali, iż nie mieli świadomości, iż wodociąg w ul. Sosnowej w Pecnej będzie przebiegał przez teren leśny do działek rodziny Waldemara Wiązka”.

Według relacji świadka, pracownika Urzędu Miejskiego w Mosinie, uzasadnieniem inwestycji budowy wodociągu w ul. Sosnowej w Pecnej było po­wstanie trzech pawilonów pod ośrodek dla seniorów oraz 7 – 9 działek budowlanych pod zabu­dowę jednorodzinną dla lekarzy, którzy mieli pracować w tym ośrodku. Możliwość budowy domu miała ściągnąć lekarzy do tego ośrodka.

Co istotne świadek ten wskazał, iż Aquanet zrobił pre­zentację Radzie Gminy odnośnie planowanych inwestycji i wówczas przedstawiane były szczegóły inwestycji w zakresie jej długości i lokalizacji.

– Wówczas nikt z radnych nie składał zastrze­żeń. Radni wiedzieli, iż inwestycja dotyczy do­mu seniora i domów dla lekarzy, działek Waldemara Wiązka, co czym mówiło się w kulua­rach – czytamy.

Sam radny, Waldemar Wiązek, utrzymywał, iż „budowa tej sieci wodociągowej nie miała nic wspólnego z planowaną przez niego budową domów spokojnej starości, gdyż nie było Studium, które pozwoliłoby na budowę. Będąc wówczas Przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa nie wyłączył się z prac komisji, gdyż projektowa­ny i wykonany wodociąg nie miał w zamyśle uzbrojenia działek do niego przylegających, a połączenie z istniejącą siecią na linii Borkowice – Pecna i zwiększenie przepływu [magistrali wodociągowej – przyp.red].

Z kolei „Przemysław Mieloch wskazał, iż radni mieli świadomość tego, iż nitka wodociągu ma zasilić również działki rodziny radnego Waldemara Wiązka i planowaną inwestycję budowy domu spokojnej starości, czego miał wymieniony radny nie kryć. Zdaniem świadka, „gdy sprawa stała się medialna szukano winnych i Rada Miejska próbuje przerzucić całą odpowiedzialność na burmistrzów, tłumacząc się niewiedzą mimo tego, iż całość była procedowana na sesjach, komisjach przez kilka kolejnych lat, począwszy od budżetu na rok 2017″.

– Z pewną ostrożnością należało ocenić zeznania radnych w zakresie, w którym wskazywali, iż nie byli informowani o szczegółach inwestycji, w tym przebiegu i lokalizacji wodociągu w ul. Sosnowej w Pecnej, gdyż przeczą nim koherentne zeznania m.in. Macieja Ciesielskiego, burmistrzów: Jerzego Rysia. Przemy­sława Mielocha. przedstawiciela Aquanetu Zuzanny Kaczmarek, a przede wszystkim dokumentacja tej inwestycji, w tym mapki geodezyjne, protokoły z posiedzeń Komisji tematycz­nych UM oraz z sesji rady Miejskiej w Mosinie z 29.12.2016r., na której przyjęto budżet gminy na 2017 rok – czytamy w uzasadnieniu. (…)”Podobnie nie dano wiary relacjom procesowym Waldemara Wiązka w za­kresie, w jakim wskazał, iż budowa wodociągu w ul. Sosnowej nic miała nic wspólnego z planowaną przez niego budową domów spokojnej starości.”

Jak czytamy w dalszej części „Nieuprawnione jest zatem twierdzenie, iż nie byli informowani o szczegółach budowy sieci wodociągowej w ul. Sosnowej w Pecnej, takich jak długość, przebieg, lokalizacja.

Radni nie skorzystali z prawa złożenia zażalenia na decyzje prokuratury.

Pełna treść dostępna jest tutaj: Postanowienie o umorzeniu śledztwa

Hydrant w lesie – wodociąg w Pecnej

Postanowienie o umorzeniu śledztwa z dnia 16.11.2023 – kliknij i zobacz pełną wersję postanowienia

GMP Marzec 2021 – wydanie elektroniczne (odnośnik do pliku pdf)

Sesja Rady Miejskiej w Mosinie (archiwum)

Post Umorzenie śledztwa ws. afery wodociągowej. Co radni wiedzieli o inwestycji w Pecnej? pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.

Idź do oryginalnego materiału