Na co zwrócić uwagę i jak się zachować przy przekraczaniu przejazdu kolejowego? Tego mogły się dowiedzieć dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Kielcach podczas spotkania z pracownikami Służby Ochrony Kolei.
Piotr Hamarnik z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych wyjaśnia, iż zbliża się majówka, czas wzmożonych wyjazdów, dlatego warto przypomnieć o podstawowych zasadach przy przekraczaniu torów kolejowych. Dodaje, iż dzieci mogą być dobrymi ambasadorami tej sprawy. Podróżując z rodzicami, mogą im bowiem zwracać uwagę na istotny aspekt bezpieczeństwa.
– Informujemy o tym jak należy zachować się przy przejazdach kolejowo-drogowych, co należy zrobić w przypadku jakichkolwiek zdarzeń niebezpiecznych i jak pomocna jest wówczas żółta naklejka zawierająca indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Przypominamy o podstawowych zasadach, które często są lekceważone. Czerwone, pulsujące światło oznacza bezwzględny zakaz wjazdu na przejazd, a znak stop obliguje nas do zatrzymania, choćby jeżeli pociąg nie nadjeżdża – przypomina.
Uczniowie doskonale wiedzą, jak należy się zachować przy przejeżdżaniu czy przechodzeniu przez przejazd kolejowy.
– Kiedy widzimy, iż szlaban jest zamknięty lub zaczyna się opuszczać, musimy koniecznie zatrzymać się przed nim, bo to znak, iż nadjeżdża pociąg. Dopiero, kiedy ponownie się podniesie, możemy bezpiecznie przejść na drugą stronę. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, aby najpierw rozejrzeć się w lewo, w prawo i ponownie w lewo – wyjaśniają nasi rozmówcy.
Podczas spotkania dzieci mogły obejrzeć pokaz tresury psa, który pracuje w Służbie Ochrony Kolei, a także zrobić sobie z nim zdjęcia.
Kolejarze apelują do kierowców o odpowiedzialność i zachowanie zasad bezpieczeństwa przy przekraczaniu torów kolejowych. Tylko w pierwszym kwartale tego roku w całym kraju doszło do 44 wypadków na przejazdach kolejowo- drogowych. Niemal za wszystkie odpowiedzialni byli kierowcy aut.





