Uczczą pamięć o Sybirakach

6 dni temu
85 lat temu, 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji i realizując ustalenia tajnego protokołu Ribbentrop-Mołotow.

W tajnej umowie pomiędzy Niemcami a ZSRR znalazł się zapis, który doprowadził do podziału Polski na dwie strefy wpływów. Granica między nimi miała w przybliżeniu przebiegać po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków, w tym oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli RP zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Na Syberię wywieziono około 1 mln 350 tys. Polaków, zaś ok. 22,5 tys. oficerów i policjantów zamordowano w Katyniu, Charkowie i Twerze. Konsekwencją sojuszów dwóch totalitarnych państw był tzw. czwarty rozbiór Polski. Na kolejne kilkadziesiąt lat pozbawił naszą Ojczyznę niepodległości.

We wtorek, w rocznicę tych wydarzeń, ale także w Światowy Dzień Sybiraka, świdniczanie spotkają się na placu Konstytucji 3 maja.

Wspólnie upamiętnią ofiary tamtych dni oraz tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Mieszkańcy odśpiewają „Mazurka Dąbrowskiego” oraz złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00.

Jej organizatorami są Miasto Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury. Patronat honorowy sprawuje burmistrz Marcin Dmowski.

Idź do oryginalnego materiału