Sprofanowany krzyż na cielmickim cmentarzu parafialnym został odnowiony. Poświęcono go 4 kwietnia podczas XIX Drogi Krzyżowej ulicami Cielmic. Akt zniszczenia krucyfiksu upamiętnia teraz specjalna tabliczka. Policja postawiła zarzut zniszczenia krzyża 35-letniemu tyszaninowi.
Osoby, które przyszły 15 stycznia br. na cmentarz parafialny w Tychach Cielmicach zaszokował widok sprofanowanego krzyża. Jak później ustalono, aktu tego dokonano w nocy z 14 na 15 stycznia. Ktoś odrąbał od krucyfiksu figurę Jezusa Chrystusa i rozbitą na kawałki wrzucił do śmietnika. Na poprzecznej belce zostały tylko ręce figury Ukrzyżowanego. Sprawca próbował ściąć krzyż, ale mu się nie udało, uszkodził go tylko.
Niedługo potem ustalono, iż profanacji mógł dopuścić się 35-letni tyszanin. Jak informowała nas mł. asp. Paulina Kęsek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tychach, w lutym 35-latek miał być przesłuchany w charakterze świadka, ale nie stawił się w tyskiej komendzie. Policja uzyskała sądowy nakaz zatrzymania i doprowadzenia na przesłuchanie. I z tego nic wówczas nie wyszło, bo okazało się, iż mężczyzna przebywał w szpitalu poza Tychami.
– Gdy 35-latek opuścił szpital, został 28 marca doprowadzony do tyskiej komendy policji i przesłuchany – mówi mł. asp. Paulina Kęsek. – Postawiono mu zarzut zniszczenia krzyża. Przyznał się do popełnienia tego czynu i odmówił złożenia wyjaśnień.

Krzyż na cielmickim cmentarzu jest już naprawiony. Widnieje na nim nowa figura Jezusa Chrystusa. Pionowa belka, którą sprawca próbował ściąć, została wzmocniona. Pojawiła się też na niej tabliczka o treści: „14/15 stycznia 2025 r. Profanacja krzyża 4 kwietnia 2025 r. Poświęcenie odnowionego krzyża”.

Jak poinformował nas ks. Piotr Wojszczyk, proboszcz cielmickiej parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela, w piątek 4 kwietnia odbyło się na cmentarzu nabożeństwo poświęcenia sprofanowanego krucyfiksu połączone z modlitwą za zmarłych. Później rozpoczęła się XIX Droga Krzyżowa ulicami Cielmic do krzyża na osiedlu Ogrodnik. Fragmenty starej, zniszczonej figury Ukrzyżowanego znajdowały się przed ołtarzem kościoła parafialnego. Teraz, jak słyszymy, stanowią element Ciemnicy, czyli symbolicznej, tymczasowej kaplicy, w której przechowywany jest Najświętszy Sakrament od mszy świętej w Wielki Czwartek do liturgii Wielkiego Piątku.
(baz)