Turcja: Sojusznik Europy w geopolitycznej rozgrywce?

plotkosfera.pl 7 godzin temu

W ostatnich tygodniach, w świecie polityki międzynarodowej, zaczęło pojawiać się coraz więcej spekulacji na temat roli Turcji w kształtowaniu się geopolitycznej sytuacji na świecie. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, wypowiedział się na temat gotowości swojego kraju do wzięcia odpowiedzialności za europejskie bezpieczeństwo, zwłaszcza w kontekście sektora obronnego. Ta wypowiedź wywołała spore poruszenie na Starym Kontynencie, zwłaszcza iż Turcja dotychczas balansowała między Rosją a Zachodem, próbując rozgrywać swoje interesy.

Ekspert ds. Azji Środkowej i Wschodu, dr Mateusz Chudziak, próbował wyjaśnić, co oznacza wypowiedź tureckiego prezydenta. Według niego, Turcja reaguje na chaos jaki zapanował w stosunkach między USA rządzonymi przez Donalda Trumpa a Europą, jednocześnie próbując wzmacniać swoją pozycję względem Starego Kontynentu. Dr Chudziak zauważył, iż Europa musi znaleźć rozwiązanie w związku z nowymi warunkami, w których jedność świata euroatlantyckiego jest najsłabsza w historii.

W tej sytuacji, Recep Tayyip Erdogan próbuje wywindować pozycję swojego państwa. Czy deklaracje prezydenta Erdogana należy traktować poważnie? Czy Turcja jest w stanie przynajmniej w jakimś stopniu, za sprawą swojego potencjału militarnego, zapewnić Europie bezpieczeństwo? Dr Mateusz Chudziak tonuje nastroje, wskazując, iż Turcja nie posiada środków do działań o takiej skali, a przeświadczenie o byciu światowym mocarstwem jest mitem, popularnym w społeczeństwie, które tęskni za czasami ottomańskiej wielkości.

Nie oznacza to jednak, iż Turcja jest państwem słabym militarnie. Ankara dysponuje drugą co do wielkości armią NATO, co jest istotne, oraz przetartą na wojnie. Tureckie siły brały udział w działaniach przeciwko kurdyjskiej autonomii w północnej Syrii w ostatniej dekadzie. To jest na pewno duża, zdyscyplinowana armia o teoretycznej sporych zdolnościach bojowych. Państwo tureckie w ostatnich kilkunastu latach poczyniło kolosalne postępy jeżeli chodzi o rozwój swojego potencjału zbrojeniowego.

Jest cały szereg konsorcjów, ze słynnym Bayrak, producentem dronów, na czele, które rozwijają nowe uzbrojenia, są plany budowy myśliwca Kaan, jest czołg Altay. To jest sprzęt, który Turcja bardzo chętnie chciałaby eksportować i zapewnić sobie dopływ twardej waluty, oraz wzmacniać markę swojego przemysłu zbrojeniowego. To jest rzecz, wobec której nie można przejść obojętnie.

A co z siłą tureckiej armii? Czy jest ona zdolna do działania na szeroką skalę? Dr Mateusz Chudziak wyjaśnił, iż zdolności ekspedycyjne Turcji podniosły się w kilkunastu latach, od czasu najazdu na północną Syrię, mają one przede wszystkim walor koordynacyjny, bowiem tureccy żołnierze w ograniczony sposób działali na terenie Syrii, a środki używane w boju to przede wszystkim lotnisko i artyleria, lądowe wojsko zajmowało się przede wszystkim koordynacją działań wojsk sojuszniczych.

Warto zauważyć, iż Turcja ma duże doświadczenie w prowadzeniu operacji wojskowych, zwłaszcza w Syrii i Iraku. Według danych, w 2020 roku, Turcja miała około 360 000 żołnierzy w służbie czynnej, co jest jedną z największych armii w NATO. Ponadto, Turcja ma rozwinięty przemysł zbrojeniowy, który produkuje uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym czołgi, samoloty, okręty i drony.

W kontekście bezpieczeństwa europejskiego, Turcja może odegrać istotną rolę, zwłaszcza w regionie Morza Śródziemnego i na Balkanach. Turcja może współpracować z państwami europejskimi w zwalczaniu terroryzmu i nielegalnej imigracji, a także w rozwiązywaniu konfliktów w regionie.

Jednakże, Turcja musi także rozwiązać swoje wewnętrzne problemy, takie jak kwestia kurdyjska i walka z terroryzmem, aby zwiększyć swoją wiarygodność jako sojusznik Europy. Turcja musi także poprawić swoją gospodarkę i redukować swoją zależność od zagranicznych inwestycji, aby zwiększyć swoją gospodarczą i polityczną stabilność.

Wreszcie, Turcja musi rozwiązać swoje stosunki z Rosją i USA, aby zwiększyć swoją bezpieczeństwo i stabilność w regionie. Turcja musi znaleźć sposób, aby balansować swoje stosunki z Rosją i USA, aby zwiększyć swoją bezpieczeństwo i stabilność w regionie.

W konkluzji, Turcja ma duże możliwości, aby odegrać istotną rolę w bezpieczeństwie europejskim, ale musi也 rozwiązać swoje wewnętrzne problemy i poprawić swoją gospodarkę, aby zwiększyć swoją wiarygodność jako sojusznik Europy. Turcja musi także rozwiązać swoje stosunki z Rosją i USA, aby zwiększyć swoją bezpieczeństwo i stabilność w regionie.

Idź do oryginalnego materiału