Te opłaty na cmentarzach uznano za bezprawne. Sąd wydał przełomowy wyrok

23 godzin temu
W marcu tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, uznając opłaty za groby i usługi pogrzebowe w Radomiu za bezprawne. Podobne orzeczenia dotyczą również innych miast w naszym kraju. Mogą mieć wpływ na sytuację wielu Polaków.
Jak informuje serwis Infor, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 12 marca 2025 roku uznał, iż opłaty za groby i usługi pogrzebowe na cmentarzu w Radomiu są niezgodne z prawem, unieważniając tym samym uchwałę Rady Miejskiej. Jest to kolejne orzeczenie, które podważa zasadność obciążeń nakładanych na właścicieli grobów przez lokalne samorządy i pokazuje, iż prawo stoi po ich stronie.


REKLAMA


Zobacz wideo Na cmentarzach miejsca nie przebywa. Jak zaoszczędzić miejsce? [Next Station]


Niektóre opłaty na cmentarzach są niezgodne z prawem. Zapadł kolejny wyrok
Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczyło skargi Prokuratora Prokuratury Okręgowej, w której uwzględniono zażalenia w sprawie uchwały Rady Miejskiej w Radomiu z 19 grudnia 2016 roku oraz późniejszych zmian z 15 grudnia 2021 roku i 24 kwietnia 2023 roku w kwestii regulaminu Cmentarza Komunalnego w Radomiu. Ostatecznie sąd stwierdził nieważność tych uchwał wraz z załącznikami. Stwierdzono, iż - zgodnie z art. 7 ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych - gmina ma prawo ustalać jedynie opłaty związane z pochówkiem, a nie z bieżącym funkcjonowaniem cmentarza czy dalszym użytkowaniem opłaconych grobów. Uchwała, którą zakwestionowano, wprowadzała między innymi opłaty za wjazd na cmentarz oraz dodatkowe koszty za przechowanie urn i grobów na kolejne 20 lat. Prokurator Anna Góźdź, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu, wyjaśniła natomiast, iż skarga została złożona 2 stycznia 2025 roku do VIII Wydziału Zamiejscowego w Radomiu po dokładniej analizie regulacji prawnych dotyczących opłat za groby i płyty na Cmentarzu Komunalnym w Radomiu.


Właściciele grobów wygrywają w sądzie. Ta daje nadzieję na ogólnopolskie zmiany
Podobny wyrok zapadł w listopadzie 2024 w Olsztynie. Wówczas Wojewódzki Sąd Administracyjny także orzekł, iż opłaty pobierane przez cmentarze, które nie są związane bezpośrednio z pochówkiem zmarłych, są bezprawne. To oznacza, iż właściciele grobów coraz częściej zyskują orzeczenia na swoją korzyść. Ten wyrok wynikał zaś ze skargi mieszkańca Olsztyna na uchwałę z 22 lutego 2023 roku, która wprowadzała nowe opłaty na cmentarzach komunalnych. Wśród nich były między innymi dodatkowe należności za pochówek w istniejącym już grobie i za przedłużenie jego ważności po 20 latach. Mieszkaniec Olsztyna uznał, iż takie zasady nie mają podstaw prawnych. W jego opinii art. 7. ust. 2. ustawy o cmentarzach ogranicza opłaty tylko do usług bezpośrednio związanych z pochówkiem.
Zobacz też: Pochowała syna z niepełnosprawnością. Miasto kazało jej oddać 215 zł
Temat bezprawnych opłat cmentarnych poruszono także w Rzeszowie, gdzie Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż opłaty za przedłużenie prawa do grobu są niezgodne z ustawą o cmentarzach. To oznacza, iż tam także zakwestionowano legalność dodatkowych opłat. Wszystkie te orzeczenia wskazują, iż w polskie samorządy mogą być ostatecznie zmuszone do dostosowania swoich regulacji do obowiązującego prawa. Ponadto każdy tego typu wyrok będzie kładł coraz większy nacisk na zmianę stosowanych dotychczas praktyk. Jak zaznacza serwis Dziennik.pl, mieszkańcy, którzy "uiszczali opłaty na podstawie unieważnionych uchwał, mają prawo ubiegać się o ich zwrot".


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału