Te komentarze łamią serce. Islamskie kobiety o filmie z biegnącą dziewczyną

9 miesięcy temu
Zdjęcie: Deutsche Welle


Film został nagrany podczas ulicznego maratonu w jednym z amerykańskich miast. Widać na nim biegnącą dziewczynę z długimi, czarnymi włosami. Materiał w serwisie Tik-Tok zaczęły komentować kobiety mieszkające w państwach islamskich. Ich komentarze poruszyły cały świat.


Film został zamieszczony w serwisie X (dawniej Twitter) 23 września i od tego czasu został wyświetlony ponad 12 milionów razy. Wcześniej pobił wszelkie rekordy w serwisie TikTok.
Przedstawia w sumie banalną scenę - po przemoczonej deszczem ulicy w mieście biegnie w stroju sportowym dziewczyna, która ma długie, czarne włosy. Na jezdni widać ustawione drogowe słupki, co może sugerować, iż może to być maraton lub bieg uliczny w jednym z miast w USA. Film ukazał się w serwisie TikTok i tam też zaczęły go komentować kobiety, które mieszkają w państwach islamskich. Ich wpisy bardzo poruszyły internautów na całym świecie. Widok biegnącej kobiety bez hidżabu na głowie okazał się czymś, za czym bardzo tęsknią.


ReklamaOto kilka przykładów komentarzy zamieszczonych w serwisie pod filmem.


W większości państw muzułmańskich obowiązuje tradycja oparta na hadisach, która zabrania kobietom działalności publicznej i pracy zawodowej. Swoją aktywność kobiet mają ograniczać tylko do roli żon, matek i gospodyń domowych.


W ortodoksyjnych społecznościach islamskich kobiety żyją zamknięte w domach, a wychodzić na zewnątrz mogą bardzo rzadko i przeważnie tylko do meczetu. W wielu krajach islamu kobieta nie może sama wejść np. do restauracji i innych lokali publicznych. Wykluczone jest także uprawianie przez nich sportu.
Kobiety muszą także zakrywać swoje ciała, a według interpretacji obowiązującej w takich krajach jak np. Iran także muszą zasłaniać twarze.
Idź do oryginalnego materiału