Tarnowianie Oddali Hołd Ofiarom Holocaustu

19 godzin temu
Zdjęcie: holocaust


Zobacz galerię:

[See image gallery at rdn.pl] W niedzielę, 26 stycznia, mieszkańcy Tarnowa oraz przedstawiciele władz miasta i społeczności żydowskiej zgromadzili się przy Pomniku Zagłady Żydów, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Uroczystości odbyły się na cmentarzu żydowskim u zbiegu ulic Słonecznej i Starodąbrowskiej.

W uroczystości licznie wzięli udział tarnowscy Żydzi, którzy wciąż pamiętają tragiczne wydarzenia Holocaustu, które dotknęły ich przodków.

– Praktycznie cała rodzina ze strony mojej mamy zginęła podczas Holocaustu. W zasadzie to jest dzień, który jest dla mnie bardzo osobisty. Żadna z osób, które zginęły z rodziny mojej mamy już do obozu nie dojechała, tylko byli zabici na miejscu. To jest przede wszystkim dzień pamięci o tym, żeby coś się nie powtórzyło. – To jest symbol złamanego życia.

Pomnik, pod którym zgromadzili się uczestnicy powstał z kolumny ze zniszczonej Synagogi. Postawili go Żydzi w 4 rocznicę likwidacji getta.

– Ten pomnik, to jest bardzo istotny historyczny element. To jest fragment jednej z kolumn, które podpierały strop w Synagodze Jubileuszowej, która była poświęcona w 1908 roku. Złamana kolumna, złamana świeca, złamane drzewo, złamana gałąź mają symbolikę tragiczni przerwanego życia – tutaj to jest złamane życie tarnowskich Żydów. istotny jest napis języku hebrajskim „słońce świeciło i nie wstydziło się” .

– mówił Adam Bartosz, Prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

W południe złożono wieńce i zapalono znicze, oddając hołd tarnowskim Żydom, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej. Podczas spotkania przypomniano również o znaczeniu pamięci historycznej i konieczności przeciwdziałania wszelkim formom nienawiści i nietolerancji. To ważne wydarzenie dla Tarnowa, które przypomina o wielokulturowej przeszłości miasta i tragicznych losach jego mieszkańców w okresie Holocaustu.

– Na Cmentarzu Żydowskim jest pochowanych blisko 3 tys. Żydów. Wielu z nich w zbiorowych mogiłach. To pamięć o tragicznych latach wojny, o Holocauście, o tym jak ludzie chcieli tutaj budować swoje szczęście i swoje rodziny. – Myślę, iż tak jak dzisiaj usłyszeliśmy na obchodach, tylko pamięć może sprawić, iż to nigdy się nie powtórzy. – Dla społeczności żydowskiej to jest pamięć o rodzinach, o bliskich, o trwaniu, ale dla nas to jest pamięć o historii miasta.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu będzie obchodzony w poniedziałek, 27 stycznia. Magdalena Bartosz, historyk zajmujący się żydowską historią, podkreśla jak ważne jest, aby celebrować takie dni jak ten.

– Obchody będą jutro w Auschwitz, będzie choćby król Anglii. Ja o tych ofiarach pamiętam prawie codziennie. Jako historyk mam kontakt z tą historią cały czas. Jest to dla mnie bardzo ważne, iż na całym świecie jest taki dzień, w którym przypomina się o tych ofiarach.

W Tarnowie do dziś zachowało się wiele śladów po bytności Żydów w przedwojennym Tarnowie. To m.in. łaźnia żydowska z początku XX wieku czy też Bima – pozostałość po tarnowskiej synagodze. Są też miejsca o tragicznej historii. W lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze jest zamordowanych i pochowanych około 6 tys. Żydów.

Idź do oryginalnego materiału