Szykuj się na zmiany w listach poleconych. Od lipca rusza kolejny etap

6 godzin temu
Czy e-Doręczenia będą obowiązkowe? Harmonogram wdrożenia tego obowiązku przewiduje, iż od 1 lipca 2025 roku zostanie rozszerzony o kolejne podmioty. Przypominamy, kogo już dotyczą.
E-Doręczenia to innowacyjna, cyfrowa forma, dzięki której z łatwością można wymieniać korespondencję między obywatelami, przedsiębiorstwami oraz jednostkami administracji publicznej. Jej działanie porównywalne jest do funkcjonowania poczty e-mail, jednak jest o wiele bezpieczniejsze. Nowy system ma w przyszłości całkowicie zastąpić tradycyjne listy polecone z potwierdzeniem odbioru, a także konieczność składania osobistych wizyt w urzędach czy stania w kolejce na poczcie.


REKLAMA


Zobacz wideo Monika Kociołek o swoich finansach. "Nie starczyło mi na czynsz. Miałam dług na 10 tys."[materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Kto musi mieć e-Doręczenia? Od 1 lipca 2025 lista zobowiązanych zostanie poszerzona
Krajowy System Doręczeń Elektronicznych zaczął obowiązywać 1 stycznia 2025 roku i odbywa się etapami. Obowiązuje na mocy przepisów prawnych, które zostały zawarte w unijnym rozporządzeniu eIDAS oraz polskiej ustawie o doręczeniach elektronicznych z dnia 18 listopada 2020 roku. Zgodnie z kolejnym krokiem w harmonogramie wprowadzania systemu w różnych sektorach system e-Doręczenia rozszerzy się na kolejną grupę.


Chodzi o podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 roku w przypadku dokonywania zmian we wpisie po 30 czerwca 2025 roku (art. 152 ust. 2 ustawy). Aby przedsiębiorca mógł założyć skrzynkę w systemie e-Doręczeń, musi złożyć odpowiedni wniosek. Jego rodzaj zależy od tego, czy firma jest zarejestrowana w KRS, czy CEIDG. Formularze są dostępne online na stronie www.gov.pl.


Skrzynka pocztowa Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl


Czy e-Doręczenia są obowiązkowe? Proces wdrożenia trwa już od początku roku
Kolejną zobowiązaną grupą będą podmioty niepubliczne, które zostały zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 roku (art. 152 ust. 3 ustawy) z wyłączeniem podmiotów, o których mowa w art. 152 ust. 2 ustawy - od 1 października 2026 roku. Ostatnie zmiany uwzględniają m.in. jednostki samorządu terytorialnego, sądy, trybunały, komorników, prokuratury, organy ścigania, Służbę Więzienną - od 1 października 2029 roku. Z kolei w pierwszej i drugiej grupie podmiotów, które już są objęte obowiązkiem korzystania z systemu, znalazły się:


osoby wykonujące zawody zaufania publicznego (np. adwokaci, notariusze, doradcy podatkowi),
firmy rejestrujące się w KRS lub CEIDG od 1 stycznia 2025 r.,
organy administracji rządowej, samorządowej i ich jednostki,
ZUS, KRUS, NFZ i zarządzane przez nie fundusze,
publiczne uczelnie, szpitale, instytucje kultury i inne jednostki realizujące zadania publiczne.
podmioty niepubliczne, czyli firmy wpisane do KRS (rejestru przedsiębiorców) przed 1 stycznia 2025 roku.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału