Praca w Straży Granicznej to nie tylko mundur i codzienna służba przy granicy. To również stabilne zatrudnienie, dobre zarobki i możliwość działania w dynamicznym środowisku. W Chełmie właśnie trwa nabór, który otwiera drzwi zarówno dla byłych funkcjonariuszy i funkcjonariuszek, jak i dla tych, którzy nigdy nie mieli styczności ze służbami mundurowymi. Praca nie jest łatwa, ale może być ciekawą ścieżką kariery dla osób gotowych na nowe wyzwania.
REKLAMA
Zobacz wideo Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Imigranci próbowali przedostać się do Polski
Ile zarabia się w Straży Granicznej netto? choćby 6 tysięcy złotych czeka na chętnych
Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie prowadzi właśnie nabór do służby kontraktowej na 2025 rok. Poszukiwani są zarówno byli funkcjonariusze, którzy chcą wrócić do pracy, jak i nowicjusze. Co ciekawe, szansę mają choćby osoby bez wykształcenia średniego - wystarczą specjalistyczne kwalifikacje, uprawnienia lub doświadczenie zawodowe przydatne w pracy SG - informuje "Kurier Lubelski". Nowi strażnicy i strażniczki mają przede wszystkim pilnować granicy państwowej.
Zobacz też: Polskie wojsko ma zrekrutować ponad 90 tys. osób. Może być problem ze znalezieniem chętnych
Na początek kontrakty podpisywane są na okres od 3 do 5 lat, przy czym pierwszy rok to okres próbny. Wynagrodzenie dla osób poniżej 26. roku życia, bez wysługi lat, sięga około 6 tysięcy złotych netto miesięcznie. Starsi kandydaci mogą liczyć na kwoty w granicach 5 350 złotych netto - podaje portal Interia Biznes. Po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminów w szkole podoficerskiej pensja wzrasta do 6 300 - 6 500 złotych netto. Mundurowym przysługują też trzynastki oraz dodatki za wysługę lat. Proces rekrutacji jest prosty, ale wieloetapowy. Najpierw trzeba złożyć dokumenty - osobiście lub mailowo. Następnie czeka nas rozmowa kwalifikacyjna połączona z testem wiedzy ogólnej, sprawdzian sprawności fizycznej, badania psychologiczne i komisja lekarska, która potwierdza zdolność kandydata do służby. Całość kończy kilkutygodniowy kurs, po którym świeżo upieczony funkcjonariusz trafia na granicę.
Jak zatrudnić się w Straży Granicznej? Byli funkcjonariusze mają łatwiej
Udogodnienia przewidziano dla osób, które nie dalej jak rok temu odeszły ze służby w Straży Granicznej. Dla nich rekrutacja ogranicza się do rozmowy kwalifikacyjnej i badań lekarskich. jeżeli ktoś wraca po 2-5 latach, czekają go dodatkowo badania psychologiczne. Kandydaci mogą umawiać się na wizytę w chełmskiej placówce SG w dni robocze, w godzinach 8:00 - 14:30. To może być szansa na stabilną pracę i solidne zarobki - choćby bez wcześniejszego doświadczenia w służbach mundurowych.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.