Policyjne psy służbowe to nieocenieni partnerzy w codziennej pracy funkcjonariuszy. Najnowsze szkolenie w garnizonie lubelskim skupiło się na doskonaleniu umiejętności czworonożnych pomocników w różnorodnych, realistycznych warunkach.
Szkolenie psów policyjnych w lubelskim garnizonie
W obiektach szkoleniowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie odbyło się szkolenie dla policyjnych psów bojowych, patrolowych i patrolowo-tropiących z jednostek z Lublina, Chełma, Świdnika, OPP w Lublinie oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji. Program obejmował m.in.:
- obezwładnianie osób w pomieszczeniach,
- pościgi za podejrzanymi z symulacją odrzucenia przedmiotu,
- czołowe ataki na pozoranta.
W szkoleniu uczestniczyli również pozoranci, co umożliwiło realistyczne odtworzenie sytuacji interwencyjnych.
Pies policyjny – jak policjant
W garnizonie lubelskim służy w tej chwili 40 psów policyjnych różnych specjalności, w tym:
- tropienie i patrolowanie,
- wyszukiwanie zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych i zwłok,
- ratownictwo wodne, działania kontrterrorystyczne, identyfikacja śladów zapachowych.
Owczarki patrolowo-tropiące dominują w jednostce i są szczególnie cenione za poszukiwanie osób zaginionych oraz tropienie śladów.
Regularne szkolenia mają na celu utrzymanie doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej psów oraz doskonalenie ich posłuszeństwa i zdolności obronnych. Takie działania podnoszą efektywność pracy zespołu przewodnik-pies, co przekłada się na skuteczność interwencji.
Co sądzisz o psach w jednostkach mundurowych – czy ich wkład w codzienną pracę uzupełnia możliwości funkcjonariuszy? Podziel się wnioskami w komentarzu i rozpocznij dyskusję.