Strażnicy odkryli w rezerwacie nielegalny most. Sprawca zmasakrował chronioną przyrodę

4 tygodni temu
Zdjęcie: =Straż Leśna Nadleśnictwa Drewnica


Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Drewnica odkryli nielegalną przeprawę mostową przez rzekę Czarną, przepływającą przez rezerwat. Do budowy mostku wykorzystano okoliczne drzewa, które sprawca wyciął piłą łańcuchową.
Most odnaleziony przez leśników: Podczas rutynowej lustracji granic rezerwatu przyrody Puszcza Słupecka, na terenie leśnictwa Czarna Struga, strażnicy leśni odkryli drewniany most na rzece Czarnej. Konstrukcja powstała z wykorzystaniem pni drzew, wywrotów oraz złomów znajdujących się w okolicy wykonanej przeprawy. Charakter budowli oraz sposób jej wykonania jednoznacznie świadczą o starannym i z premedytacją zaplanowanym działaniu na tym cennym obszarze chronionym - informuje Nadleśnictwo Drewnica.


REKLAMA


Sprawca wyciął okoliczne drzewa: Już następnego dnia strażnicy leśni, prowadząc postępowanie dowodowe, ustalili sprawcę nielegalnej działalności. W wyniku przeprowadzonych czynności operacyjnych funkcjonariusze ujawnili ślady cięć wykonanych piłą łańcuchową na pobliskich drzewach oraz przygotowanie kilku wałków drewna, co jednoznacznie wskazuje na przemyślane i zorganizowane działanie sprawcy. Na miejscu wykonano dokumentację fotograficzną, która została dołączona do raportu i przekazana policji i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w celu dalszego postępowania. Spowodowanie zniszczeń w przyrodzie podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo więzienia choćby do 5 lat.


Zobacz wideo Czy możemy się obejść w górach bez zbiorników?


Puszcza Słupecka: Warto przypomnieć, jak cennym przyrodniczo obszarem jest rezerwat Puszcza Słupecka. Jest to rezerwat leśny o charakterze częściowym (udostępniony dla ruchu turystycznego), utworzony w 1993 roku, położony w gminie Nieporęt, powiat Legionowo. Celem jego ochrony jest zachowanie zbiorowisk leśnych, w tym łęgów, grądów i borów, które stanowią siedlisko wielu chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, takich jak wawrzynek wilczełyko czy kilka gatunków storczyków. Rezerwat zajmuje powierzchnię 160,56 ha. Tego rodzaju tereny wymagają szczególnej ochrony i nadzoru, ponieważ nieprzemyślane działania mogą negatywnie wpływać na zachowanie naturalnego charakteru rezerwatu.
Czytaj też: W ponad stuletniej praskiej kamienicy znaleziono ukryte drzwi. Były zamurowane w przejeździe
Źródło: Nadleśnictwo Drewnica
Idź do oryginalnego materiału