Strażnicy graniczni poznają historię KL Auschwitz

2 dni temu





Funkcjonariusze straży granicznej (SG) poznają historię byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

To efekt porozumienia o współpracy pomiędzy Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu a Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Sygnatariuszami dokumentu są generał brygady SG Adam Jopek, komendant karpackiego garnizonu, i Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora muzeum.

„Głównym celem zawartego porozumienia jest podjęcie i realizowanie działań edukacyjnych dla funkcjonariuszy i pracowników straży granicznej, kształtowanie świadomości historycznej oraz upamiętnianie ofiar niemieckich zbrodni. Dzięki współpracy możliwa będzie organizacja specjalnych programów edukacyjnych, spotkań, wystaw i wizyt studyjnych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau” – informuje Justyna Drożdż z biura prasowego SG w Nowym Sączu.

Po podpisaniu dokumentu funkcjonariusze SG w towarzystwie dyrektora Kacorzyka przeszli na dziedziniec bloku 11 w Auschwitz i złożyli znicz pamięci przy Ścianie Straceń. Oddali hołd wszystkim ofiarom obozu i 10 strażników granicznych II Rzeczpospolitej, o których wiadomo, iż trafili do Auschwitz.

„Porozumienie stanowi wyraz szacunku dla przeszłości oraz gotowości do pielęgnowania pamięci historycznej poprzez konkretne działania edukacyjne. Dla funkcjonariuszy i pracowników formacji to także wyjątkowa okazja do osobistego kontaktu z symbolicznym miejscem, tak ważnym dla tożsamości narodowej i służbowej” – dodaje rzecznik prasowa.

Idź do oryginalnego materiału