Straż Graniczna uderza w nielegalny pobyt – 13 osób musi opuścić Polskę

vanessa.fm 4 godzin temu

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili działania kontrolne, w wyniku których zatrzymano łącznie 13 cudzoziemców, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nielegalnie. Zatrzymane osoby nie posiadały wymaganych dokumentów uprawniających do legalnego pobytu lub pracy. Wśród zatrzymanych zdecydowaną większość stanowili obywatele Kolumbii – aż 8 osób.

Działania kontrolne zostały przeprowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówek w Sosnowcu, Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach-Pyrzowicach oraz Rudzie Śląskiej. W wyniku podjętych czynności ujawniono naruszenia przepisów dotyczących legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Oprócz wspomnianych Kolumbijczyków, zatrzymano również 2 obywateli Gruzji, 2 obywateli Turkmenistanu oraz 1 obywatela Kirgistanu.

Podczas przeprowadzonych kontroli ustalono, iż obywatele Kolumbii przebywali w Polsce niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Osoby te albo w ogóle nie posiadały dokumentów uprawniających do legalnego pobytu, albo pracowały bez wymaganych zezwoleń. W niektórych przypadkach cudzoziemcy w ogóle nie mieli prawa przebywać na terenie Polski – ich pobyt nie był objęty żadną legalną podstawą, ani w ramach ruchu bezwizowego, ani na podstawie wizy, ani zezwolenia na pobyt czasowy czy stały.

Jeden z zatrzymanych obywateli Gruzji próbował dostać się do Polski przez Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice z zamiarem podjęcia pracy. Jednakże funkcjonariusze Straży Granicznej nie zezwolili na jego wjazd. W trakcie kontroli ustalono, iż cudzoziemiec wykorzystał już cały dopuszczalny czas pobytu w strefie Schengen, przebywając wcześniej w Grecji, co stanowiło podstawę do odmowy wjazdu.

Drugi obywatel Gruzji został zatrzymany na terytorium Polski, ponieważ nie wykonał dobrowolnie ciążącej na nim decyzji zobowiązującej go do opuszczenia kraju. W takich przypadkach decyzja taka podlega przymusowemu wykonaniu przez odpowiednie służby.

Pozostali zatrzymani, czyli obywatele Turkmenistanu oraz Kirgistanu, także nie byli w stanie przedstawić żadnych dokumentów, które potwierdzałyby legalność ich pobytu w Polsce. Funkcjonariusze nie znaleźli podstaw prawnych, które pozwalałyby im na dalsze przebywanie na terytorium kraju.

Wszyscy zatrzymani cudzoziemcy otrzymali decyzje administracyjne zobowiązujące ich do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w określonym terminie – nieprzekraczającym 30 dni. Oprócz tego, każdej z tych osób został wydany zakaz ponownego wjazdu na terytorium państw strefy Schengen. Czas trwania tego zakazu został ustalony indywidualnie i waha się od 6 miesięcy do choćby 2 lat – w zależności od okoliczności naruszenia prawa oraz dotychczasowej historii pobytowej danego cudzoziemca.

Śląski Oddział Straży Granicznej przypomina, iż cudzoziemcy przebywający na terenie Polski są zobowiązani do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa, w tym przepisów dotyczących legalności wjazdu, pobytu oraz podejmowania pracy. Funkcjonariusze SG regularnie przeprowadzają kontrole legalności pobytu, a wszelkie przypadki naruszeń traktowane są z należytą powagą i zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Idź do oryginalnego materiału