Strajk Policji

3 godzin temu

Związkowcy z policyjnej „Solidarności” ogłosili, iż z powodu braku odpowiedzi na ich żądania, od poniedziałku przystąpili do akcji protestacyjnej, którą określili jako strajk włoski. Polega ona m.in. na bardzo skrupulatnym wykonywaniu niektórych zadań. Podczas konferencji w środę przed Sejmem, przewodniczący Krajowej Sekcji Policji NSZZ „Solidarność”, sierż. sztab. Jacek Łukasik, poinformował, iż akcja protestacyjna została ogłoszona w piątek, a w niedzielę wysłano pisma do szefów KGP i MSWiA informujące o jej rozpoczęciu.

Związkowcy podjęli protest w odpowiedzi na brak reakcji rządu na ich postulaty skierowane do premiera Donalda Tuska. Policjanci oraz pracownicy policji czują się ignorowani przez rząd, a zaproponowana 5-procentowa podwyżka nie spełnia ich oczekiwań. Od poniedziałku, kiedy oficjalnie rozpoczęto akcję, wprowadzono trzy etapy protestu: zamiast mandatów policjanci stosują pouczenia, przestrzegają ściśle zasad, co wydłuża procesy, oraz powstrzymują się od korzystania z prywatnych telefonów do celów służbowych.

Związkowcy argumentują, iż skoro nie są wyposażeni w służbowe telefony ani nie otrzymują ryczałtu na abonament, nie powinni wykorzystywać swoich prywatnych środków do kontaktów służbowych. NSZZ „Solidarność” zaapelowało także do szefa KGP, aby umożliwił funkcjonariuszom swobodne uczestnictwo w proteście.

W przyszłym tygodniu policjanci zamierzają wziąć udział w akcji krwiodawstwa, licząc na masowe oddawanie krwi lub osocza. Protest będzie kontynuowany, prawdopodobnie aż do momentu uchwalenia ustawy budżetowej. NSZZ „Solidarność” ma w tej chwili 10 tysięcy członków, ale związkowcy nie są pewni, jaki zasięg osiągnie protest.

Zapytany o możliwość współpracy z NSZZ Policjantów, Łukasik wyjaśnił, iż na początku września związkowcy z „Solidarności” apelowali o spotkanie wszystkich związków zawodowych działających w policji, jednak apel ten pozostał bez odpowiedzi.

25 września NSZZ „Solidarność” złożyło petycję do premiera Donalda Tuska, informując przy tym prezydenta Andrzeja Dudę, szefa MSWiA oraz sejmową Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Postulaty związkowców obejmują m.in. powiązanie budżetu policji z PKB, 15-procentowe podwyżki wynagrodzeń, zmiany w systemie emerytalnym, oraz wprowadzenie dodatku metropolitalnego. Podkreślają, iż prace nad budżetem na 2025 rok będą kluczowe, a rząd planuje 5-procentowe podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, w tym służb mundurowych.

Idź do oryginalnego materiału