Stowarzyszenie "Zakątek Weteranów" dostało tereny w Gminie Czerniejewo!

1 rok temu

Mahatma Gandhi powiedział „Wielkość i postęp moralny narodu można ocenić na podstawie sposobu, w jaki traktuje on zwierzęta”. 23 marca w Pakszynie w gminie Czerniejewo, odbyło się uroczyste przekazanie na rzecz Stowarzyszenia „Zakątek Weteranów” gruntów wraz z zabudowaniami, które do tej pory należały do KOWR-u (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa). Do tej pory terenem tym zarządzało Gospodarstwo Rolno Hodowlane w Żydowie Sp z o.o.. Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk podpisał zgodę na przekazanie części terenu w Pakszynie Stowarzyszeniu.

W uroczystości przekazania nieruchomości udział wzięli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu – insp. Sławomir Piekut, Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu – mł. insp. Maciej Purol Wielkopolska Policja, w imieniu Dyrektora KOWR O/T Warszawa – Dyrektor Paweł Smoliński, główny specjalista KOWR O/T Warszawa – Łukasz Socha, Prezes Stowarzyszenia Zakątek Weteranów Grzegorz Chmielewski wraz z wiceprezesem Szymonem Piaskowskim oraz skarbnikiem Sławomirem Walkowiakiem, Burmistrz MiG Czerniejewo – Tadeusz Szymanek, Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie – insp. Przemysław Kozanecki, Komendant Komisariatu w Czerniejewie – asp. sztab. Marian Chudy, sołtys Pakszyna – Jan Owczarzak oraz Krystyna Nowakowska wraz córką Joanną, które od dnia powstania Zakątka Weteranów goszczą ich na swoim terenie w Gierłatowie.

„Zakątek Weteranów” to miejsce w Polsce, gdzie zwierzęta pracujące w służbach mundurowych (konie i psy) po przejściu w stan spoczynku, gdy ich opiekun z różnych powodów nie może się nimi dalej opiekować znajdują prawdziwy dom.

Pies może przejść na emeryturę po ukończeniu 9 roku życia, a koń po ukończeniu 15 roku życia, ale gdy nie ma przeciwwskazań czas ten ulega wydłużeniu.

Od 21 grudnia 2021 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, dotyczące policyjnych psów i koni, które przestają służyć w Policji. Oznacza to, iż przechodząc na emeryturę mają zapewnioną opiekę na mocy ustawy. Przyznanie zwierzętom wsparcia powoduje, iż są one w sposób kompleksowy zaopiekowane, gdy kończą służbę w Policji. W ten sposób docenia się ich ciężką wieloletnią pracę.

Obecnie w Policji służy około 900 psów i prawie 70 koni. Najwięcej w Policji służy owczarków niemieckich i owczarków belgijskich malinois, natomiast najbardziej popularne rasy koni służbowych to rasa śląska i koń szlachetnej półkrwi.

Każdy, kto zechce, jeszcze w tym roku, może na cele statutowe Zakątka Weteranów w swoim rozliczeniu rocznym przekazać 1,5% podatku.

Idź do oryginalnego materiału