Stella Assange dziękuje australijskim prawodawcom za wolność założyciela WikiLeaks

oen.pl 2 dni temu


MELBOURNE, Australia (AP) – Stella Assange podziękowała całemu spektrum prawodawców, którzy prowadzili kampanię na rzecz jej męża, Założyciel WikiLeaks Julian Assangektóra miała zostać uwolniona podczas czwartkowej wizyty w australijskim parlamencie, gdzie przywódcy polityczni różnili się co do tego, jak mile widziany był skazany przestępca w swojej ojczyźnie.

„Julian jest uszczęśliwiony i bardzo wdzięczny Australijczykom, członkom parlamentu i rządowi, a także opozycji, która zebrała się, aby wyrazić potrzebę jego uwolnienia” – powiedziała Stella Assange.


Stella Assange przemawia na konferencji prasowej w Parlamencie po przybyciu założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a do Australii, w Canberze, czwartek, 27 czerwca 2024 r. (AP Photo/Rick Rycroft)

Od czasu przybycia Assange nie złożył żadnego publicznego komentarza w środę w Australii po przyznaniu się do winy za zdobycie i opublikowanie amerykańskich tajemnic wojskowych w ramach zakończonej umowy z prokuratorami Departamentu Sprawiedliwości USA jego 14-letnia walka prawna za wolność.

Grupa Parlamentarna „Bring Julian Assange Home” rozpoczęła się w 2019 r. od kilku federalnych prawodawców i powiększyła się do 47 – jednego z pięciu wszystkich w Canberze – w miarę narastania konsensusu co do tego, iż prokuratura w sprawie wydania WikiLeaks z prawie pół miliona dokumentów dotyczących wojen USA w Iraku i Afganistanie w 2010 r. trwało zbyt długo.

Jego prawnicy chcą teraz przełożyć to poparcie społeczne i polityczne na kampanię na rzecz ułaskawienia wyroku Assange’a.

„Prezydent (Joe) Biden lub każdy kolejny prezydent absolutnie może i moim zdaniem powinien udzielić ułaskawienia Julianowi Assange’owi” – ​​powiedział prawnik Barry Pollack.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Adrienne Watson powiedziała jednak w czwartek, iż Biden nie rozważa ułaskawienia Assange’a.


Mural przedstawiający założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a na ścianie apartamentowca przy ulicy miasta Balashikha pod Moskwą, Rosja, środa, 26 czerwca 2024 r. (AP Photo/Dmitry Serebryakov)

Chociaż australijscy prawodawcy w dużej mierze zgodzili się, iż nadszedł czas, aby Assange został sprowadzony do domu, nie zgadzali się co do tego, czy zasługuje on na taki sam poziom wsparcia, jak Australijczycy niedawno zwolnieni z arbitralnych aresztów w Chinach, Iranie i Birmie dzięki interwencji rządu.

Premierowi Anthony’emu Albanese przypisuje się zamach stanu dyplomatyczny, który umożliwił uwolnienie Assange’a z londyńskiego więzienia i udanie się do Mariany Północnewspólnoty Stanów Zjednoczonych na zachodnim Pacyfiku, gdzie przyznał się do jednego zarzutu na podstawie ustawy o szpiegostwie.

Po zaliczeniu pięciu lat, które Assange spędził w więzieniu Belmarsh, walcząc z ekstradycją, pozwolono mu wrócić do Australii bez konieczności odbywania dalszej kary więzienia.

Ustawodawcy opozycji argumentują, iż Albanese zaryzykował zepsucie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, najważniejszym partnerem Australii w dziedzinie bezpieczeństwa, dzwoniąc do Assange’a chwilę po wylądowaniu byłego hakera komputerowego w Canberze.

„Nie jest konieczne ani adekwatne, aby Anthony Albanese witał w domu Juliana Assange’a tego samego dnia, w którym przyznał się do działań szpiegowskich” – powiedział rzecznik opozycji do spraw zagranicznych Simon Birmingham. Stella Assange argumentowała jednak, iż jej mąż nigdy nie powinien był być oskarżony.


Założyciel WikiLeaks, Julian Assange, gestykuluje po wylądowaniu w bazie lotniczej RAAF Fairbairn w Canberze w Australii, środa, 26 czerwca 2024 r. (AP Photo/Rick Rycroft)

„Przyznał się do popełnienia dziennikarstwa. Ta sprawa kryminalizuje dziennikarstwo, działalność dziennikarską, standardową działalność dziennikarską polegającą na zbieraniu i publikowaniu wiadomości” – powiedziała.

Assange został oskarżony o otrzymywanie i publikowanie dzienników wojennych i depesz dyplomatycznych zawierających szczegółowe informacje na temat wykroczeń wojskowych USA w Iraku i Afganistanie. Jego działania spotkały się z ogromnym poparciem obrońców wolności prasy, którzy zwiastowali jego rolę w ujawnieniu zachowań wojskowych, które w przeciwnym razie mogłyby zostać ukryte przed wzrokiem, i ostrzegli, iż mogą one mieć odstraszający wpływ na dziennikarzy. Wśród plików opublikowanych przez WikiLeaks znalazło się wideo przedstawiające atak helikoptera Apache w 2007 roku przeprowadzony przez siły amerykańskie w Bagdadzie, w wyniku którego zginęło 11 osób, w tym dwóch dziennikarzy Reutersa.

Assange jest wychwalany przez zwolenników przejrzystości jako bojownik o przejrzystość, ale spotyka się z krytyką ze strony jastrzębi bezpieczeństwa narodowego, którzy upierają się, iż jego postępowanie narażało życie na ryzyko i wykraczało daleko poza granice tradycyjnych obowiązków dziennikarskich.

Przesłuchiwany na konferencji prasowej po powrocie Assange’a Albanese nie chciał powiedzieć, czy uważa go za dziennikarza bezprawnie ściganego przez władze USA.

„Myślę, iż przez cały czas będą różne poglądy na temat Juliana Assange’a i jego działalności” – powiedział Albanese.

„Moja rola jako premiera polegała na mocnym stwierdzeniu, iż niezależnie od poglądów ludzi, ciągłe przetrzymywanie w więzieniu nie ma żadnego celu” – dodał Albanese.

Minister spraw zagranicznych Australii Penny Wong zdystansowała rząd od kampanii Assange’a na rzecz ułaskawienia zbrodni.

„To sprawa pana Assange’a i jego zespołu prawnego, a decyzja w tej sprawie należy do Stanów Zjednoczonych” – powiedział Wong.

„Cieszymy się, iż jest w domu. Naprawdę sądziliśmy, iż jego pobyt w więzieniu się przeciągnął” – dodała.

Stella Assange, prawniczka urodzona w Republice Południowej Afryki, która w 2022 r. poślubiła swojego męża w więzieniu, dała kilka wskazówek co do swojej przyszłej kariery.

„Planuje codziennie pływać w oceanie. Planuje spać w prawdziwym łóżku. Planuje spróbować prawdziwego jedzenia i planuje cieszyć się wolnością” – powiedziała.

„Julian jest najbardziej pryncypialnym człowiekiem, jakiego znam. Zawsze będzie bronił praw człowieka i wypowiadał się przeciwko niesprawiedliwości. Może wybrać, w jaki sposób to zrobi, ponieważ jest wolnym człowiekiem” – dodała.

———

Przyczynił się do tego dziennikarz Associated Press Aamer Madhani z Waszyngtonu.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału