Sprzęt za milion złotych od Samorządu Mazowsza dla Komendy Stołecznej Policji

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Sprzęt za milion złotych od Samorządu Mazowsza dla Komendy Stołecznej Policji


W ramach porozumienia zawartego pomiędzy Komendą Stołeczną Policji a Samorządem Województwa Mazowieckiego do jednostek organizacyjnych KSP trafi sprzęt o wartości miliona złotych. Dziś w Białej Sali Komendy Stołecznej w obecności Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Pani Janiny Ewy Orzełowskiej i Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dzierżaka odbyło się uroczyste przekazanie zakupionego sprzętu, w tym urządzeń do badania zawartości narkotyków w ślinie, urządzeń do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu oraz urządzeń do badań genetycznych.

Milion złotych pozyskał w tym roku Fundusz Wsparcia Policji w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Komendą Stołeczną Policji a Samorządem Województwa Mazowieckiego. Pieniądze zostały przeznaczone na dofinansowanie zakupu sprzętu dla Komendy Stołecznej Policji i podlegających jej komend rejonowych i powiatowych.

W Białej Sali Komendy Stołecznej Policji w obecności Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Pani Janiny Ewy Orzełowskiej i Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dzierżaka odbyło się uroczyste przekazanie, zakupionych dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, urządzeń.

Jak się okazuje, zakup sprzętu to zwieńczenie wielomiesięcznych starań i współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz wzajemnego zrozumienia tego, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo mieszkańców regionu – zaznaczył podczas spotkania Komendant stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak jesteśmy za to bezpieczeństwo odpowiedzialni wspólnie i są to najlepiej wydane pieniądze. Ten sprzęt zakupiony za milion złotych będzie skutecznie pomagał dbać o bezpieczeństwo i porządek. (…) Deklaruję, iż my ten sprzęt wykorzystamy jak najlepiej potrafimy, na pewno podniesie on poziom bezpieczeństwa, co jest naszym wspólnym zadaniem i odpowiedzialnością.

Pan Komendant Dzierżak zwrócił się również do obecnych w sali Komendantów Rejonowych i Powiatowych, jak również Naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego KSP – dla Państwa ten sprzęt przekazujemy. Proszę o niego dbać, bo rzadko się zdarza, abyśmy w takiej ilości i za taką kwotą mogli przekazywać sprzęt.

Na zakończenie Komendant Stołeczny Policji podziękował obecnej na spotkaniu Pani Janinie Ewie Orzełowskiej, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, która również podkreśliła, iż bezpieczeństwo to wspólna sprawa – ogromne ukłony w stronę Pana Generała, który wiedział, czego potrzebuje najbardziej i bardzo gwałtownie ten asortyment został zakupiony. Jesteście świetnym przykładem tego, iż o ile można pozyskać jakiekolwiek pieniądze, to zawsze potraficie po nie sięgnąć tak jak potrzeba. Życzę, aby ten sprzęt pomógł Państwu w codziennych obowiązkach, bo przecież chodzi o to, abyśmy czuli się bezpiecznie.

W ramach zapisów zawartych w porozumieniu dla Wydziału Ruchu Drogowego KSP zostały zakupione 4 urządzenia do badania zawartości narkotyków w ślinie wraz z zestawem 60 kaset do każdego urządzenia. Tutaj, jak również do Komend Rejonowych Policji Warszawa I-VII, Komend Powiatowych Policji w Grodzisku Mazowieckim, Legionowie, Mińsku Mazowieckim, Otwocku, Nowym Dworze Mazowieckim, Piasecznie, Wołominie, Pruszkowie, Komendy Powiatowej Policji dla powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach oraz Komisariatu Kolejowego w Warszawie trafi 35 stacjonarnych urządzeń do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Nowe urządzenia trafią również do stołecznego Laboratorium Kryminalistycznego. Policjanci będą mogli pracować na nowym sprzęcie do badań genetycznych: aparacie do izolacji DNA z próbek kryminalistycznych, suszarko-sterylizatorze laboratoryjnym oraz dwóch termomikserach.

Aparat do izolacji DNA umożliwi w pełni automatyczną izolację DNA przy użyciu technologii cząsteczek magnetycznych z materiału dowodowego zabezpieczonego podczas niemal każdych oględzin oraz materiału referencyjnego od osób podejrzanych czy świadków zdarzenia. Do aparatu zostały dołączone urządzenia peryferyjne zapewniające najwyższą jakość prowadzonych badań genetycznych zgodnie z procedurami.

Niezbędnym procesem w izolacji DNA jest inkubacja, do której służy kolejny nowo zakupiony sprzęt termomikser. Urządzenie to umożliwia utrzymanie próbek do badań genetycznych w ściśle określonej temperaturze jednocześnie mieszając próbkę, co znacznie zwiększa wydajność procesu izolacji i pozwala uzyskać pełny profil DNA z badanego materiału dowodowego.

Na liście nowego sprzętu, jaki został zakupiony dla Laboratorium Kryminalistycznego KSP jest też suszarko-sterylizator. To podstawowe urządzenie laboratoryjne służące do sterylizacji i dezynfekcji sprzętu laboratoryjnego niezbędnego do przeprowadzania badań genetycznych i pobierania próbek z materiału dowodowego.

Tekst: Edyta Adamus
Zdjęcia: Marek Szałajski
Film: sierż. szt. Rafał Markiewicz

Idź do oryginalnego materiału