Jak ustalili funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego, mężczyzna przez wiele miesięcy publikował w internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży telefonów komórkowych. Oferty pojawiały się przede wszystkim w mediach społecznościowych, ale także na innych platformach internetowych. Niskie ceny skutecznie przyciągały zainteresowanych kupujących, którzy wpłacali zaliczki lub choćby pełną kwotę za wybrany model.
Na tym transakcje się kończyły. Zamówione telefony nigdy nie trafiały do klientów, a kontakt ze sprzedawcą urywał się po otrzymaniu pieniędzy.
Pierwsze zawiadomienia wpłynęły do policji w 2023 roku. Początkowo mogło się wydawać, iż chodzi o pojedyncze przypadki, jednak analiza kolejnych zgłoszeń gwałtownie pokazała, iż schemat działania powtarzał się w różnych częściach Polski. Śledczy połączyli wiele spraw dzięki analizie rachunków bankowych wykorzystywanych do przyjmowania wpłat. Choć numery kont były różne, prowadziły do tego samego odbiorcy.
W toku postępowania policjanci ustalili, iż proceder miał trwać od października 2022 roku do lipca 2023 roku. Łączne straty poniesione przez pokrzywdzonych oszacowano na ponad 50 tysięcy złotych.
29-letni mieszkaniec powiatu nowotomyskiego usłyszał łącznie 144 zarzuty oszustwa. Jak przekazali śledczy, przyznał się do zarzucanych mu czynów. Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Policja przypomina, iż internetowi oszuści wciąż wykorzystują atrakcyjne oferty i presję szybkiego zakupu. Przed wykonaniem przelewu warto dokładnie sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, historię jego konta oraz opinie innych użytkowników. Pozorna okazja może okazać się kosztowną pułapką, a utraconych pieniędzy często nie udaje się odzyskać.

1 godzina temu
![Olsztyn. Strzelał z wiatrówki w przystanek autobusowy przy ul. Lubelskiej [ZDJĘCIA]](https://static.olsztyn.com.pl/static/articles_photos/47/47345/7f6ca21f42391fcb0e9df1c9b400ebbf_220x165.jpg)









English (US) ·
Polish (PL) ·
Russian (RU) ·