We wtorek, 7 listopada odbyło się V wydarzenie z cyklu: „Działo się – sądeckie historie” poświęcone referatowi: „Józef Blewoński – Członek Sztabu Dowódczego Związku Walki Zbrojnej Okręgu: Koło – Kalisz – Łódź”. Wydarzenie organizowane było przez: PBW w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.
O godz. 11:00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu miało miejsce spotkanie poświęcone Józefowi Blewońskiemu, członka Sztabu Dowódczego Związku Walki Zbrojnej Okręgu: Koło – Kalisz – Łódź. Spotkanie poprowadziły: Iwona Mularczyk i Roksana Szczypta – Szczęch z Instytutu Pamięci Narodowej. Swojego ojca z wielkim wzruszeniem wspominała znana sądecka malarka Grażyna Kulig.
Józef Blewoński był przywódcą Kolskiej Organizacji Związku Walki Zbrojnej przekształconej w 1942 roku w Armię Krajową. Aresztowany został przez gestapo i był przewożony do różnych więzień. W okresie od kwietnia 1942r. do 10 marca 1943 r. przebywał w więzieniach w Kole, Inowrocławiu, we Wrocławiu oraz w Legnicy i poddawany był nieludzkim torturom przez funkcjonariuszy III Rzeszy Niemieckiej. Jak wspominała córka, był m.in. wleczony na sznurze za jadącym samochodem.
12 marca 1943r. został skazany za działalność konspiracyjną przez członków składu orzekającego Izby karnej Wyższego Sądu Krajowego w Poznaniu na karę śmierci. Natomiast 16 kwietnia 1943 r. został w okrutny sposób stracony poprzez zgilotynowanie przez funkcjonariuszy III Rzeszy Niemieckiej.
Jacek Zygadlewicz