Przestępcy wciąż czyhają na pieniądze seniorów. Jak się przed nimi chronić? O tym mówili podczas spotkania Klubu Dobrze Nastawionych funkcjonariusze z tarnowskiej policji, którzy byli gośćmi pierwszego po wakacjach spotkania sympatyków Radia RDN Małopolska.
St. sierż. Norbert Gostek przestrzegał seniorów przed telefonicznymi oszustwami. Apelował o ograniczone zaufanie do osób, które podają się m.in. za wnuków.
– Jestem dzielnicowym i trafiają do mnie informacje o dziwnych telefonach, gdzie nieznane seniorom osoby podają się za ich wnuków, funkcjonariuszy policji, czy pracowników banku. Schemat jest wciąż taki sam, ale jest coraz bardziej udoskonalany, wymyślane są coraz nowsze historie przez oszustów i niestety są skuteczni tym co robią.
Ze statystyk wynika, iż tylko 12 procent takich oszustów udaje się złapać. Dlatego ważne jest, aby seniorzy wiedzieli jakie metody stosują oszuści, bo sama ich znajomość pomoże uniknąć kłopotów.
Asp. sztab. Paweł Klimek podkreślał, iż najważniejsze w takich sytuacjach to zachować spokój, nie działać w emocjach i zweryfikować kto do nas dzwoni. Radził także, aby przy choćby najmniejszej wątpliwości zadzwonić pod numer 112.
– Zawsze jest coś co można zrobić dla swojego bezpieczeństwa. W takich sytuacjach można przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i spokój, bo o ile one będą, to nie wpadniemy w pułapkę oszustów. Wielu jest oszukanych seniorów, którzy jednak na spokojnie wręcz podchodzili do takich telefonów i wydawało im się, iż naprawdę rozmawiają, ze swoją najbliższą osobą. Natomiast jest wiele sytuacji, w których senior jest wprowadzony w poczucie strachu i zagrożenia, a wtedy nie działa racjonalnie
Seniorzy podkreślali, iż takie spotkania są bardzo cenne i dzięki nim czują się bezpieczniej.
– Oszuści działają szybko, w nas pojawia się strach i obawa o wnuka, iż im jakiś wypadek się stał, bo tak właśnie oni mówią. To wszystko dzieje się pod wpływem silnych emocji. – Seniorzy kochają po prostu swoje dzieci i wnuki, dlatego serce by za nie oddali. Zapominają się w takich sytuacjach i dają oszukać. – Seniorzy są nauczeni ufać ludziom, za młodych lat po prostu wiedzieli, iż ich nikt nie oszuka i nie okradnie.
Aby nie stać się ofiarą przestępstwa policja podaje kilka podstawowych zasad, które trzeba stosować:
· Nie działaj w pośpiechu, pod wpływem impulsu
· Nie wpuszczaj do domu obcych osób
· Gdy coś cię zaniepokoi – poinformuj Policję
· Upewnij się czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje
· Nie informuj nikogo o swojej sytuacji rodzinnej i materialnej
· Nie przekazuj żadnych informacji ani pieniędzy osobom, których nie znasz
· Gdy ktoś do ciebie dzwoni prosi o pożyczkę lub o przekazanie pieniędzy,
albo innych wartościowych przedmiotów – rozłącz połączenie
· Gdy dzwoni do ciebie osoba podająca się za policjanta (funkcjonariusza CBŚ) urzędnika, pracownika banku, personel medyczny i chce 'przejąć” od ciebie pieniądze by je zabezpieczyć – rozłącz połączenie. To oszustwo.