Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘POZNAŃ-6’

1 rok temu

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘POZNAŃ-6’ została powołana w 2008 roku i jest jedną z pięciu tego typu grup w województwie wielkopolskim.

Grupa została utworzona na bazie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 6 w Poznaniu. w tej chwili liczy ona 71 strażaków, którzy posiadają odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia zgodne z ‘Zasadami organizacji ratownictwa chemicznego i ekologicznego z Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym’.

Grupa realizuje poziom gotowości operacyjnej A, B, C, D, E, L.

Poziom gotowości A obejmuje powiaty: poznański, międzychodzki, szamotulski, obornicki, wągrowiecki, nowotomyski, gnieźnieński, wrzesiński, średzki, śremski i miasto Poznań.

Poziom gotowości B obejmuje powiaty z poziomu A oraz powiaty: kościański, wolsztyński, grodziski, leszczyński, słupecki, koniński, kolski i miasta Leszno, Konin.

Poziom gotowości C obejmuje całe województwa wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie, województwo pomorskie bez powiatu sztumskiego, części województw dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego oraz powiat sieradzki w województwie łódzkim.

Poziom gotowości D obejmuje całe województwo wielkopolskie oraz części województw lubuskiego i dolnośląskiego.

Poziom gotowości E – to moduł CBRN działający w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Poziom gotowości L – brak danych.

W skład grupy wchodzą następujące pojazdy:

306[P]21 – Średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBA-Rt 2,5/16 Mercedes Atego.

Foto. Michał Tomaszewski

306[P]43 – Ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault Kerax.

Na wyposażeniu znajduje się żuraw hydrauliczny o udźwigu 6 ton, wyciągarkę o uciągu 13,3 t, generator prądotwórczy, zestawy narzędzi hydraulicznych, pilarki, sprzęt burzący, sprzęt pomiarowy itp.

Foto. Grupa Rogoźno 112

306[P]60 – Ciężki samochód ratownictwa chemicznego Mercedes-Benz Actros 2651.

Zabudowa została podzielona na podzielono na trzy części: segment przelotowy ze schowkami sprzętowymi, przedział załogi i przedział sprzętowy z windą załadowczą. Na wyposażeniu znajdują się m.in. wózki sprzętowe, wózek paletowy, szafa narzędziowa, generator prądu, maszt oświetleniowy, kompresor i sprzęt zgodny ze standardem wyposażenia dla SCRch zatwierdzonym przez Komendanta Głównego PSP.

Foto. Mikołaj Dudek

306[P]61 – Samochód ratownictwa chemicznego – mobilne laboratorium rozpoznania chemicznego NBC Renault Midlum. Posiada sprzęt do wykrywania, monitoringu i eliminacji zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiacyjnych.

Foto. Mikołaj Dudek

306[P]63 – Ciężki samochód ratownictwa chemicznego DECON Scania G410. Przeznaczony jest do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNE.

Foto. Mikołaj Dudek

306[P]65 – Samochód – laboratorium do działań związanych z zagrożeniem CBRNE składający się z ciągnika siodłowego Scania 450 S i naczepy z wysuwanym przedziałem, która jest podzielona na trzy przedziały: A – Analityczny (wysuwany), B – Brudny / biologiczny, C – Czysty / chemiczny.

Foto. 112Polkowice.pl

306[P]91 – Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Ford Ranger.

Foto. Mikołaj Dudek

306[P]96 – Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Mercedes X250d. Przystosowany jest do przewozu robota IBIS i przenośnego urządzenia RTG.

Foto. KW PSP Poznań
Idź do oryginalnego materiału