Na koniec 2024 roku rentę rolniczą pobierało 164 tysięcy 928 osób, a rok wcześniej Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłacała to świadczenie 167 tysięcy 733 osobom – wynika z danych Biura Statystyki KRUS.
„Takie świadczenie przyznaje się jako rentę stałą, o ile lekarz rzeczoznawca KRUS czy komisja lekarska Kasy orzekną, iż całkowita niezdolność ubezpieczonego do pracy w gospodarstwie rolnym jest trwała i nie orzeczono celowości przekwalifikowania zawodowego” – wyjaśniła dyrektor Biura Świadczeń KRUS Iwona Kaszuba.
Rentę pobierają także osoby do 30. roku życia. Według danych KRUS, świadczenie z tytułu niezdolności do pracy na koniec grudnia 2024 roku otrzymywały 343 młode osoby, a rok wcześniej było ich 331.
Od 1 marca 2025 roku renta rolnicza wynosi 1 878,91 złotych; przysługuje rolnikom, którzy nie są już w stanie pracować w swoim gospodarstwie z powodu niezdolności do pracy.
Osoby uprawnione do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy mogą osiągać dodatkowe dochody bez utraty prawa do świadczenia – np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. W pozostałych przypadkach renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jako renta okresowa, przyznawana na okres wskazany w orzeczeniu.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2024 roku wyniosło 8 477,21 złotych.
/KRUS/