Śledztwo ws. CPAC w Jasionce. Zarząd Podkarpacia pod lupą prokuratury

carpatiabiznes.pl 3 dni temu
Zdjęcie: konferencja cpac prokuratura


CPAC za publiczne pieniądze? Prokuratura bada zasadność dotacji z budżetu województwa

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie możliwego przekroczenia uprawnień przez członków zarządu województwa podkarpackiego. Chodzi o finansowanie kwotą 1,2 miliona złotych z budżetu województwa międzynarodowej konferencji konserwatystów CPAC, która odbyła się 26–27 maja 2025 roku w Centrum Kongresowym ZEN.com EXPO w Jasionce.

CPAC – konserwatywna platforma polityczna

CPAC (Conservative Political Action Conference) to wydarzenie znane przede wszystkim z edycji organizowanych w Stanach Zjednoczonych, gromadzące konserwatywnych polityków, aktywistów i sympatyków prawicy. W ostatnich latach CPAC zyskało również międzynarodowy charakter – organizowano je m.in. na Węgrzech i w Polsce. Podkarpacka edycja wydarzenia przyciągnęła m.in. amerykańską gubernator Kristi Noem, prezydenta Andrzeja Dudę, byłego premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa IPN Karola Nawrockiego.

Podejrzenie nadużycia uprawnień

Postępowanie wszczęto po zawiadomieniu złożonym przez radnego sejmiku Krzysztofa Kłaka (Koalicja Obywatelska). Prokuratura bada, czy doszło do nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych (art. 231 § 1 Kodeksu karnego), poprzez nielegalne wydatkowanie środków publicznych. Zarzuty dotyczą działania na szkodę interesu publicznego – grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Na obecnym etapie śledztwo prowadzone jest „w sprawie”, a nie przeciwko konkretnym osobom – nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Polityczne tło i wątpliwości

Radny Kłak argumentuje, iż CPAC miało wyraźnie polityczny, wręcz kampanijny charakter. Zwraca uwagę, iż konferencja była platformą promocji kandydatury Karola Nawrockiego przed II turą wyborów samorządowych na urząd prezydenta Gdańska. W jego ocenie, wykorzystanie funduszy samorządowych do finansowania wydarzenia o takim profilu narusza zasadę neutralności politycznej instytucji publicznych.

Obrona decyzji przez zarząd województwa

W przesłanym do mediów oświadczeniu zarząd województwa podkarpackiego zapewnia, iż decyzja o współorganizacji CPAC i wydarzenia biznesowego ZEN.com EXPO była zgodna ze strategią promocji regionu. Wskazano na szeroki międzynarodowy zasięg medialny konferencji, relacje agencji informacyjnych takich jak AP, transmisje w Fox News oraz obecność inwestorów zagranicznych. Samorząd podkreśla, iż wydarzenie miało również wymiar gospodarczy i promocyjny.

Co dalej?

Na tym etapie śledztwa realizowane są czynności sprawdzające i analiza dokumentów. Prokuratura zapowiada, iż dalsze działania będą uzależnione od zgromadzonych dowodów i ewentualnych wyników przesłuchań świadków. W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się pytania o granice zaangażowania samorządów w wydarzenia o charakterze politycznym – sprawa CPAC może stać się precedensem w tej kwestii.

Idź do oryginalnego materiału