Podróże tematyczne śladami historii to jeden ze sposobów pogłębiania swoich zainteresowań i poznawania świata z zupełnie innej perspektywy. To idealny sposób na zgłębienie przeszłości i zrozumienie jej wpływu na teraźniejszość. Taki cel wyznaczyli sobie uczniowie klasy 2LEK oraz klasy 3LEK, którzy pod opieką pani prof. Beaty Ziemby oraz pani prof. Moniki Adamiuk udali się 15 maja b.r. do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Tam wysłuchali, opowiedzianej przez przewodników, opowieści o krwawej pacyfikacji strajku w KWK „Wujek”, przeprowadzonej przez ZOMO 16 grudnia 1981 r.
Zwiedzanie nowoczesnej, multimedialnej wystawy, młodzież rozpoczęła od obejrzenia dokumentalnego filmu traktującego o tragedii, jaka rozegrała się na terenie kopalni, kiedy to tuż po wprowadzeniu stanu wojennego, aresztowany został Jan Ludwiczak, przewodniczący „Solidarności:. Na wieść o tym górnicy rozpoczęli strajk, zaś ówczesna władza ludowa podjęła decyzję o użyciu ostrej amunicji wobec bezbronnych górników, zabijając 9 z nich.
Następnie młodzież zwiedzała kolejne sale chłonąc atmosferę ponurej rzeczywistości lat 70. XX wieku pełnej propagandy, donosicielstwa, długich kolejek do sklepów, cenzury i inwigilacji, by ostatecznie dotrzeć do tej, która opowiadała o narodzinach opozycji i budzącego się ducha walki zmęczonych pogardą rządzących Polaków. Całość opowieści uzupełniały liczne eksponaty budzące grozę i przerażenie: karabiny, amunicja, pałki. Najwięcej emocji wzbudził czołg, kojarzący się raczej z wojną oraz odtworzone ambulatorium „tonące we krwi” opatrywanych od ran postrzałowych górników.
Połączenie tradycji z nowoczesnością to doskonały sposób na przekazanie pokoleniu młodych ludzi trudnej historii o drodze wolności i solidarności. To pomost miedzy pokoleniem, które walczyło o wolną Polskę, a pokoleniem, które dziś korzysta z tej wolności.


















