Ścieżka edukacyjna w Raszowej
Ścieżka edukacyjna w Raszowej swój bieg zaczyna przy remizie OSP. Tam stoi pierwsza z ośmiu tablic tworzących ścieżkę. Jej tematem, jak łatwo się domyślić, jest działalność tamtejszej straży pożarnej zarówno przed wojną, jak i współcześnie. Każda z tablic jest dwustronna. Jedna strona zawiera informacje w języku polskim, druga w niemieckim.
Wszystkie tablice zostały uroczyście otwarte przez zaproszonych na inaugurację gości. Uczniowie szkoły prowadzonej w Raszowej przez Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae przybliżali uczestnikom treść kolejnych tablic i historię miejsc, o których opowiadają.
Pomysł takiej właśnie ścieżki pomagającej utrwalić pamięć o przeszłości miejscowości i jej mieszkańców twórcy zaadaptowali od mniejszości niemieckiej na Węgrzech. Jej przedstawiciele byli też w Raszowej obecni.
Tablice mają zatrzymać czas
– Na tablicach promujemy szeroko rozumianą dwujęzyczność, zdjęcia i teksty są zróżnicowane – mówi Barbara Loch z zarządu Pro Liberis Silesiae. – Na tych planszach mieszkańcy mogą odnaleźć swoich przodków, uświadomić sobie lepiej naszą wspólną przeszłość i teraźniejszość. W całym projekcie chodzi o to, aby zatrzymać czas. Właśnie współcześnie, gdy czas bardzo gwałtownie nam przez palce przecieka. Chcemy oddać hołd dawnym mieszkańcom tej miejscowości, w której od lat jako stowarzyszenie działamy. A jednocześnie przechować pamięć o nich dla współczesnych.
Tablice składające się na ścieżkę edukacyjną poświęcone są m. in. wspomnianej już straży pożarnej, kościołowi (obecna świątynia jest trzecią w dziejach Raszowej, pierwszą zbudowano w XIII stuleciu), cmentarzowi, zwyczajom i tradycjom, rodzinie, szkole oraz rzemiosłu.
Ścieżka jest także pomocą edukacyjną. Pod tablicami umieszczone są dodatkowe małe tabliczki. Zawierają one różne ciekawostki, które zainteresują nie tylko dzieci. Dla uczniów przygotowano specjalne karty pracy z ćwiczeniami do wykonania.