Zobacz galerię:
[See image gallery at rdn.pl] W każdym kościele katolickim w Wielki Piątek możemy zobaczyć Grób Pański. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego Bożego Grobu. Wierni mogą Go adorować w godzinach wieczornych i w Wielką Sobotę.
– Zasadniczym miejscem każdego Grobu Pańskiego jest tron, w którym wystawiony jest Najświętszy Sakrament, bo przede wszystkim grób ma być miejscem adoracji Ciała Jezusa Chrystusa. Drugim takim elementem kompozycyjnym to jest oczywiście tabernakulum, czyli miejsce, gdzie jest przechowywany Najświętszy Sakrament, kapłan przenosi Ciało Jezusa do Grobu Pańskiego. Trzecim takim ważnym elementem Grobu Pańskiego jest figura Chrystusa, która zawsze z wielkim szacunkiem jest eksponowana w otoczeniu kwiatów. Kolejnym ważnym miejscem jest pusty krzyż, na którym jest przewieszony całun albo stuła, jako symbol miejsca kaźni –
– opisuje ks. Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Choć symbolika Grobów Pańskich jest taka sama, to w poszczególnych kościołach różnią się one wyglądem. Podchodząc do Grobu Pańskiego w kościele pw. św. Maksymiliana w Tarnowie, na uwagę zasługuje jeden szczegół.
– Jest wszystko to, co jest w każdym uniwersalnym, tradycyjnym grobie, natomiast groby te, które teraz są w kościołach, są takim miejscem, gdzie człowiek powinien się zatrzymać i tutaj jak się zatrzymamy, to widzimy jeden, bardzo istotny szczegół. Od figury Pana Jezusa w stronę ludzi jest rozłożona biała chusta, na której są odbite ślady stóp, czerwone, bo po męczeńskiej śmierci Chrystusa i te ślady są skierowane w stronę ludzi, którzy przychodzą. To jest właśnie to piękne przesłanie, które mówi nam, iż Chrystus zmartwychwstał i z przesłaniem nadziei, pokoju, radości, idzie do ludzi, idzie do nas i to, co nam daje, to przede wszystkim nadzieja i słowa ‘Pokój nam’, pokój, który jest dziś tak bardzo potrzebny –
– mówił ks. Marcin Gryzło, który wraz z młodzieżą z parafii św. Maksymiliana wykonał grób.
Tradycja tworzenia Grobów Pańskich powstała w IV wieku w Jerozolimie, bo wierni chcieli obchodzić tajemnicę męki, śmierci Jezusa w miejscu, gdzie one faktycznie się dokonały.
Jednak z czasem, gdy Palestyna była coraz trudniej dostępnym miejscem do zwiedzania, zwyczaj przeniósł się do Europy, gdzie zaczęły powstawać różne golgoty, kalwarie, a w kościołach parafialnych, zakonnych były organizowane różne widowiska Męki Pańskiej i jednocześnie na popularności zyskiwał dramat odwiedzania Grobu Pańskiego.