Policjanci Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu innych funkcjonariuszy Biura, a także z innych jednostek policji w tym kontrterrorystów z Kielc i Radomia, w łącznej liczbie 120 funkcjonariuszy, przeprowadzili pod koniec września operację, której celem było rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy, oszustwami na szkodę banków i innych instytucji finansowych, oraz wytwarzaniem i posługiwaniem się sfałszowanymi dokumentami kreującymi fikcyjną sytuację dochodową tzw. „słupów”, przy wykorzystaniu m.in. bankowości elektronicznej.
Funkcjonariusze zatrzymali na terenie całej Polski 17 osób w wieku od 32 do 69 lat. W miejscach zamieszkania tych osób przeprowadzono przeszukania, w wyniku których zabezpieczono 6 samochodów o wartości niemal 1 mln. zł., kilkaset dokumentów potwierdzających działalność zorganizowanej grupy przestępczej i ponad 90 cyfrowych nośników pamięci a także narkotyki w postaci marihuany.
Podejrzani wykorzystywali do swoich przestępczych działań Internet, składając różnego rodzaju nieprawdziwe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, m. in. poprzez bankowość internetową oraz bankowy serwis internetowy „obrotomierz”.
Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały łącznie 121 zarzutów karnych: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw internetowych, fałszowania dokumentacji i wyłudzeń kredytu. Wobec 5 podejrzanych Sąd Rejonowy w Kielcach zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, wobec pozostałych osób dozory, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju.
Sprawa jest rozwojowa, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach.