Rokita i Donald: Nowi „funkcjonariusze” w szeregach częstochowskiej policji

1 dzień temu
Zdjęcie: fot.: Policja Śląska


Do Ogniwa Konnego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie dołączyły dwa nowe konie: 3-letni Rokita rasy wielkopolskiej i Donald rasy śląskiej. Wierzchowce trafią pod opiekę doświadczonych policyjnych instruktorów, którzy przygotują je do służby patrolowej.

W Częstochowie rozbudowano właśnie zasoby Ogniwa Konnego działającego w ramach Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji. Dzięki temu jednostka, która w tej chwili dysponuje 11 końmi służbowymi, wzbogaciła się o dwa nowe nabytki. Rokita i Donald, obaj w wieku trzech lat, rozpoczną szkolenie pierwszego stopnia, które pozwoli im nabyć umiejętności niezbędnych do pracy w służbie patrolowej.

Przygotowanie do pracy w terenie

Szkolenie nowych wierzchowców będzie odbywać się pod okiem doświadczonych policyjnych instruktorów jeździectwa. Celem programu jest przystosowanie koni do pracy w ruchu miejskim o niewielkim natężeniu oraz do zabezpieczania imprez masowych o niskim ryzyku. W przyszłości mają one pełnić służbę patrolową, która nie tylko zwiększa widoczność policji w terenie, ale także pozwala skutecznie działać w miejscach niedostępnych dla pojazdów.

Służba na różnych obszarach

Na co dzień ogniwo konne z Częstochowy realizuje zadania w patrolach miejskich, a także bierze udział w zabezpieczaniu imprez masowych. w okresie letnim policjanci na koniach często pełnią służbę w popularnych miejscach wypoczynkowych, takich jak Park Śląski, akweny Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Paprocany w Tychach czy zalew Nakło Chechło w powiecie tarnogórskim.

Patrole konne odgrywają szczególną rolę w trudno dostępnych terenach, takich jak parki, obszary leśne czy miejsca rekreacyjne. Ich obecność pozwala na szybkie reagowanie w sytuacjach wymagających interwencji, gdzie dojazd samochodów jest utrudniony lub niemożliwy.

Wpływ na skuteczność działań policji

Zakup nowych koni to inwestycja w efektywność działań prewencyjnych policji. Zwierzęta te nie tylko wspierają działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, ale także budują pozytywny wizerunek funkcjonariuszy w oczach społeczeństwa. Policja podkreśla, iż ich obecność w patrolach przyczynia się do poprawy poczucia bezpieczeństwa w społeczności lokalnej.

red
[email protected]
źródło: Policja Śląska

Idź do oryginalnego materiału