Rok 2024 był niezwykle pracowity dla śląskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Dzięki ich zaangażowaniu ujawniono blisko 40 tysięcy przestępstw, co czyni województwo śląskie liderem w kraju pod względem liczby prowadzonych postępowań oraz wskaźnika wykrywalności, który wyniósł 75,5%. W skali całej Polski co szóste przestępstwo gospodarcze zostało ujawnione właśnie na Śląsku.
Jak wynika z policyjnych statystyk, w minionym roku śląski garnizon wszczął najwięcej postępowań dotyczących przestępczości gospodarczej – aż 17,5 tysiąca. Przestępstwa gospodarcze, do których dochodzi w regionie, stanowią ponad 16% ogółu przestępstw wykrytych w Polsce.
Policjanci ze Śląska osiągają najlepsze wyniki w kraju w zwalczaniu takich przestępstw jak oszustwa podatkowe, akcyzowe czy przestępstwa na szkodę Unii Europejskiej. Spośród blisko 8300 takich przestępstw ujawnionych w Polsce, aż 3850 dotyczyło działań na terenie Śląska.
Rozbijanie grup przestępczych i rozwiązywanie skomplikowanych spraw to procesy wymagające miesięcy, a czasem choćby lat śledztw. W 2024 roku śląscy policjanci rozpracowali m.in. mafię śmieciową, zlikwidowali nielegalną rozlewnię perfum oraz zatrzymali sprawców tzw. oszustw nigeryjskich. Wśród zakończonych spraw znalazły się także zatrzymania osób odpowiedzialnych za nielegalny hazard oraz wprowadzenie na rynek podróbek o łącznej wartości około 5 milionów złotych.
Jednym z najtrudniejszych wyzwań pozostają oszustwa internetowe. Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej zaawansowane metody manipulacji, przez co każdego dnia dziesiątki osób padają ich ofiarą. W 2024 roku śląscy funkcjonariusze wszczęli prawie 10 tysięcy postępowań związanych z oszustwami internetowymi – to niemal 14% wszystkich tego typu spraw w kraju.
Dzięki skutecznym działaniom udało się zatrzymać wielu sprawców. W Katowicach i Częstochowie policjanci rozbili grupy przestępcze działające metodą „na policjanta”, zatrzymując m.in. 19-letnią kobietę i 20-letniego mężczyznę, którzy próbowali wyłudzić od seniorki pieniądze.
Pomimo sukcesów, walka z cyberprzestępczością pozostaje dużym wyzwaniem. W związku z tym śląska policja apeluje o ostrożność w kontaktach internetowych. Warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania wobec zbyt atrakcyjnych ofert finansowych, fałszywych wiadomości od „banków” czy oszustw metodą „na kuriera”.
Policjanci podkreślają, iż edukacja i świadomość są najlepszą obroną przed cyberprzestępcami. Przestępczość gospodarcza wymaga ciągłego dostosowywania się do nowych zagrożeń, jednak działania śląskich funkcjonariuszy przynoszą wymierne efekty, a Śląsk pozostaje liderem w tej dziedzinie w Polsce.
Info: Policja Śląska