Region: Kolejne zatrzymania członków mafii śmieciowej

iknurow.pl 1 miesiąc temu

W wyniku prowadzonego od 2021 roku wielowątkowego śledztwa, w którym uczestniczą policjanci z Wydziału do Spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach, zatrzymano kolejnych dziesięć osób podejrzanych o udział w mafii śmieciowej.

Dotychczas sprawa objęła łącznie osiemnaście osób. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach powołano specjalną grupę operacyjno-procesową, której działania przynoszą kolejne rezultaty.

Policjanci z Katowic, wspierani przez śledczych z innych jednostek śląskiego garnizonu oraz Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, od trzech lat prowadzą intensywne działania mające na celu rozpracowanie działalności grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym składowaniem i transportem odpadów.

W maju 2024 roku w strukturze Wydziału do Spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Katowicach utworzono specjalną grupę, w skład której weszli funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego, Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, Wydziału Wywiadu Kryminalnego, a także przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Ostatnie działania operacyjne doprowadziły do zatrzymania dziesięciu osób w wieku od 36 do 60 lat. Dwóch z podejrzanych zostało doprowadzonych z zakładów karnych, gdzie odbywają wcześniej zasądzone kary pozbawienia wolności.

Prokuratura postawiła im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która działała m.in. w Katowicach i Mikołowie. Członkowie grupy transportowali i składowali niebezpieczne odpady w sposób mogący zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi oraz powodować poważne szkody w środowisku.

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec dziewięciu osób. Wobec jednej podejrzanej osoby prokurator wprowadził dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w wysokości 50 tysięcy złotych.

Podejrzanym grozi kara do piętnastu lat pozbawienia wolności. Śledztwo jest rozwojowe, a śledczy badają także powiązania pomiędzy różnymi zorganizowanymi grupami przestępczymi zaangażowanymi w nielegalne gospodarowanie odpadami.

Info: Policja Śląska

Idź do oryginalnego materiału