

Najwięcej, bo aż czterokrotnie, zwiększyła się liczba egzekucji w Iraku — z 16 w 2023 r. do co najmniej 63 — w 2024 r. W Arabii Saudyjskiej liczba została podwojona . W Iranie kare śmierci zastosowano wobec 972 osób, czyli o 119 więcej niż w roku poprzednim. Wyroki wykonane w Iranie stanowią aż 64 proc. wszystkich udokumentowanych egzekucji na świecie.
Autorzy raportu odnotowali także wzrost egzekucji w Egipcie, Singapurze oraz Jemenie. W USA wykonano łącznie 25 kar śmierci, co stanowi drugi najwyższy wynik od 2015 r. i dorównuje przy tym liczbie z 2018 r.
Egzekucje w 15 krajach
W dokumencie podkreślono, iż lista nie obejmuje tysięcy egzekucji, które prawdopodobnie odbyły się w Chinach. Nie są znane także dane dotyczące Korei Południowej i Wietnamu. Informacje w tych krajach są tajemnicami państwowymi. Kara śmierci jest tam państwowym narzędziem do utrzymania kontroli i represjonowania obywateli. Ze względu na trwający konflikt nieznane są dane dotyczące Palestyny.
Egzekucje odnotowano w 15 krajach (Afganistanie, Chinach, Egipcie, Iranie, Iraku, Jemenie, Kuwejcie, Korei Północnej, Omanie, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Somalii, Syrii, USA, Wietnamie). Po raz pierwszy od 2018 r. nie wykonano kary śmierci w Bangladeszu. Zaś Oman przeprowadził pierwszą egzekucję od 2021 r.
Łącznie Amnesty International odnotowała na całym świecie 2087 nowych wyroków śmierci w 2024 r. Stanowi to spadek o 14 proc. w porównaniu z 2023 r. Według raportu kary śmierci zostały ogłoszone przez sądy w 46 krajach, o sześć mniej niż w 2023 r. Znaczący wzrost takich wyroków odnotowano w Demokratycznej Republice Konga, Indiach, Iraku, Mauretanii, Nigrze, Tunezji i Jemenie. Znaczący spadek zaś wykazano m.in. w Algierii, Bangladeszu, Egipcie, Kenii, Libanie i Malezji.
Amnesty International oszacowała, iż na koniec 2024 r. na całym świecie co najmniej 28 085 osób było skazanych na karę śmierci, w tym 11 667, czyli 42 proc. w samym rejonie Azji i Pacyfiku.
Organizacja podała, iż w 2024 r. zdarzało się, iż kara śmierci była stosowana z naruszeniem międzynarodowego prawa.