Blisko 99,54 % wodomierzy głównych na terenie Jaworzna posiada nakładkę radiową! Nakładki pozwalają inkasentom zdalnie odczytywać stany liczników, bez konieczności wchodzenia na teren posesji oraz bez konieczności umawiania się na odczyt z właścicielami, czy zarządcami budynków. Aktualnie na terenie Jaworzna jest 20 333 punktów wodomierzowych, z czego 20 239 to punkty wodomierzowe wyposażone właśnie w nakładki radiowe.
Dzięki modułom radiowym wodociągi są w stanie sprawdzić przepływ wody na wodomierzu, a także uzyskać informację o ewentualnych próbach ingerencji w licznik przez użytkownika. Dodatkowym atutem liczników z nakładkami radiowymi jest ich dokładność, szczelna budowa i odporność na działanie pola magnetycznego. Mogą one też pracować w pełnym zanurzeniu.
– Od początku roku dokonaliśmy także zmian w pracy samych modułów. Zostały one przeprogramowane i aktualnie zapamiętują one zużycie wody dobowo. Z pozycji bilingu, faktur, danych dla klienta nic się nie zmieniło. Odczyty i rozliczenie dla Klientów w dalszym ciągu wykonywane są raz w miesiącu, a kliencie w programie eBOK dalej widzą dotychczasowe dane, czyli aktualny odczyt – dodaje rzecznik Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel.
Zmiana na dobowe odczyty ma na celu polepszenie analizy danych związanych ze sprzedażą wody, awariami, czy produkcją i wtłoczeniem wody do sieci. Polega na tym, iż w przypadku wystąpienia jakiejś anomalii w danej strefie, dzielnicy lub ulicy, pracownicy wodociągów mogą ponownie i samodzielnie odczytać daną strefę, czy punkty. Po zestawieniu ich z danymi ze sprzedaży są w stanie uzyskać informacje dotyczące ewentualnej awarii, czy podejrzanego rozbioru wody. W tym celu przedsiębiorstwo zakupiło dodatkowe urządzenia oraz przeprogramowane zostały wszystkie moduły na zatrzaskiwanie w pamięci zużyć dobowych.
Każda branża, w tym branża wodociągowa rozwija się i korzysta z technologicznych nowinek. Pojawiają się nowe rozwiązania, które w nowatorski sposób są wdrażane i wykorzystywane do ulepszenia pracy, a także dla większej kontroli, która może przełożyć się na oszczędności. Monitorowanie danych praktycznie w czasie rzeczywistym otwiera firmie drzwi do bardziej zaawansowanego i szybszego reagowania na problemy, co w dłuższej perspektywie przynosi korzyści zarówno przedsiębiorstwu, jak i jego Klientom.