PZU Lokalnie: Olsztyn trzeci w Polsce pod względem jakości życia

17 godzin temu

Olsztyn zajął trzecie miejsce w rankingu polskich miast, przygotowanym przez PZU we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Swoją wysoką pozycję Olsztyn zawdzięcza świetnemu dostępowi do opieki medycznej, czystemu powietrzu i wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa.

Ranking miast PZU Lokalnie obejmuje 38 polskich miast liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców. PZU Lokalnie to projekt, za pomocą którego użytkownicy mogą sprawdzić, jak ich okolica wypada pod względem bezpieczeństwa, zdrowia i komfortu życia.

Olsztyn na trzecim miejscu w Polsce

Olsztyn uplasował się na trzecim miejscu, tuż za Warszawą i Lublinem. Przyczynił się do tego przede wszystkim najlepszy w Polsce dostęp do opieki medycznej oraz wysoka jakość powietrza (niskie średnie roczne stężenie PM 10), które dały miastu drugie w Polsce miejsce w kategorii „zdrowie”. Olsztyn wyróżnia się również niskim poziomem przestępczości. Na uwagę zasługują także niskie koszty utrzymania mieszkań oraz dobra dostępność komunikacyjna.

Miejsca Olsztyna w poszczególnych kategoriach rankingu:

  • Zdrowie: 2.
  • Kultura i edukacja: 16.
  • Bezpieczeństwo: 5.
  • Komfort życia: 13.

Dla każdego z 38 miast uwzględnionych w rankingu PZU przygotował stronę prezentującą jego najmocniejsze strony oraz pozycję na tle okolicznych miast. Więcej informacji o Olsztynie dostępnych jest na stronie www.pzu.pl/lokalnie/olsztyn.

Warszawa na czele rankingu

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa. Najwyższe zarobki w Polsce i sprawna komunikacja miejska czynią ją jednym z najbardziej komfortowych miejsc do życia i pracy w Polsce. Warszawa wyróżnia się wysokim poziomem zdrowia publicznego, dzięki bardzo dobrej infrastrukturze rowerowej i wysokiej dostępności usług medycznych. Stolica oferuje również wyjątkowo szeroki dostęp do instytucji kultury.

Tuż za Warszawą uplasował się Lublin. Stolica Lubelszczyzny wyróżnia się bardzo dobrą dostępnością usług medycznych i rozwiniętą infrastrukturą rowerową. Miasto zapewnia mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa dzięki niskiemu poziomowi przestępczości i skutecznym działaniom służb. Lublin oferuje korzystne warunki ekonomiczne, niskie koszty utrzymania mieszkań i niski poziom hałasu, co przekłada się na codzienny komfort życia.

Kolejne miejsca w ogólnym rankingu zajęły:

  • Rzeszów – jedno z najbezpieczniejszych miast w Polsce, z bardzo dobrymi warunkami do uprawiania sportu;
  • Białystok – wyróżnia się najwyższą jakością opieki zdrowotnej w kraju;
  • Poznań – łączy wygodę życia z bogatą ofertą edukacyjną i kulturalną;
  • Zielona Góra – miasto z czystym powietrzem, dużą ilością zieleni i wysokim poziomem bezpieczeństwa;
  • Koszalin – bezpieczne i zielone miasto z czystym powietrzem;
  • Szczecin – oferuje bardzo dobrą jakość powietrza, dostępność usług zdrowotnych i niskie koszty życia;
  • Toruń – ciche miasto z czystym powietrzem.

Metodologia rankingu

Pozycja miasta w rankingu ma odzwierciedlać jakość życia mieszkańców, na którą składają się cztery obszary:

  • Kultura i edukacja: dostępność instytucji edukacyjnych i opiekuńczych (szkół, przedszkoli, żłobków, miejsc w szkołach niepublicznych), instytucji kultury oraz odległość od popularnych miejscowości turystycznych w górach i nad morzem;
  • Zdrowie: dostępność usług zdrowotnych (lekarze, pielęgniarki i położne, przychodnie, placówki POZ, szpitale), trasy rowerowe, infrastruktura sportowa, jakość powietrza (PM 2,5 i PM 10);
  • Bezpieczeństwo: przestępczość (w tym przestępstwa przeciw mieniu), komendy Policji i Straży Pożarnej, miejscowe zagrożenia wg Straży Pożarnej;
  • Komfort życia: wysokość wynagrodzeń, koszty utrzymania i zakupu mieszkania, stopa bezrobocia, komunikacja (przystanki, dworce kolejowe i autobusowe, rowery miejskie, odległość od lotnisk), powierzchnie zielone i narażenie na hałas.

Nad przygotowaniem rankingu pracowali członkowie AI Lab SGH, realizującego projekty w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej w gospodarce.

Poznaj swoją okolicę z PZU Lokalnie

Wystarczy wejść na stronę www.pzu.pl/lokalnie i wpisać swój adres, aby sprawdzić, jak wypada Twoja okolica pod względem bezpieczeństwa, zdrowia czy komfortu życia. Po przekierowaniu na mapę zostanie wyświetlona mapa cieplna, prezentująca skumulowane zagrożenia pożarowe oraz policyjne.

Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego na nasze zlecenie, pożar i kradzież to dwie z trzech największych obaw Polaków w kontekście ich nieruchomości. Obawia się ich odpowiednio 94% i 84% badanych. [1] To zdarzenia, które potencjalnie mogą wygenerować największe koszty. Cieszy obserwowany przez nas wzrost społecznej świadomości znaczenia ubezpieczeń majątkowych. PZU Lokalnie to nasza kolejna inicjatywa, która ma za zadanie edukować w tym zakresie – i jednocześnie jest elementem realizacji strategii pozycjonowania marki PZU jako bliskiej, lokalnej i wspierającej Polaków w codziennym budowaniu stabilnego i dobrego życia – mówi Wioletta Łada-Szewczenko, dyrektor ds. digital marketingu i badań w Grupie PZU.

Dodatkowo, oprócz mapy cieplnej, użytkownik zobaczy dymki informacyjne dotyczące jego okolicy. Zawierają dane na temat: cen mieszkań, odległości do najbliższej placówki medycznej oraz stężenia pyłów w powietrzu. Na mapie są również oznaczone punkty związane z PZU, takie jak: oddziały, agenci, placówki PZU Zdrowie oraz PZU Sport.

Rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami domów i mieszkań

Społeczna świadomość znaczenia ubezpieczeń majątkowych systematycznie rośnie, co przekłada się na sprzedaż polis – z roku na rok przybywa klientów kupujących ubezpieczenie PZU Dom. Największą sprzedaż PZU odnotowuje w styczniu i lipcu, co wskazuje na rosnącą świadomość zagrożeń związanych z warunkami atmosferycznymi – intensywnymi opadami śniegu i silnymi wiatrami zimą oraz nawalnymi deszczami, gradem i burzami w okresie letnim.

Aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby klientów, PZU pod koniec marca br. wprowadziło zmiany w ofercie ubezpieczenia PZU Dom. Produkt zyskał szerszy zakres ochrony w standardzie bez konieczności wybierania skomplikowanych opcji.

[1] ŹRÓDŁO: „Ubezpieczenia nieruchomości: sposób rozumienia i zakres oferty” – badanie jakościowo-ilościowe; CAWI; N=800 na

Idź do oryginalnego materiału