Psychodeliki (i nie tylko) – a ADHD

9 miesięcy temu
Zdjęcie: adhd a psychodeliki


Psychodeliki od dawna są bardzo popularne z uwagi na możliwość ich wykorzystania w leczeniu chorób psychicznych. Na terenie choćby Wielkiej Brytanii pojawiają się już kliniki, które wykorzystują w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, stanów lękowych. Nowe badania opublikowane w Frontiers in Psychiatry sugerują także, iż niewielkie dawki psychodelików, takich jak LSD, mogą także poprawić uważność u osób dorosłych chorujących na ADHD.

ADHD – co to za schorzenie?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych na świecie. Pojawia się u 5% dzieci i młodzieży. Możliwe jest jednak występowanie tego schorzenia u osób dorosłych, czemu poświęca się coraz większą uwagę, jednakowo w zakresie badań naukowych, jak i opieki zdrowotnej.

Badania związane z częstotliwością występowania wskazują, iż 2,6% populacji dorosłej ma trwałe ADHD, co znaczy, iż choroba rozpoczęła się jeszcze w dzieciństwie, u około 6,7% symptomy wystąpiły zaś później. ADHD u osób dojrzałych nierzadko związane jest z trudnościami finansowymi, zwiększonym ryzykiem samobójstw i przestępczości, co skutkuje poważnymi konsekwencjami dla dobrostanu i jakości życia jednostki.

W przypadku ADHD w wieku dorosłym często pojawiają się również choroby współistniejące. Są nimi zaburzenia zachowania, nadużywanie substancji psychoaktywnych, lęk czy depresje.

Psychodeliki a ADHD

Według przeprowadzonych badań standardowe leki na ADHD, jak amfetaminy czy metylofenidat, skutecznie łagodzą objawy tego schorzenia. Mogą one również poprawiać empatię. Jednak tylko część badań dotyczyła osób dorosłych, pozostałe skupiały się zaś na dzieciach, u których zostało zdiagnozowane ADHD. Badacze doszli do wniosku, iż standardowe leczenie w tym schorzeniu może wpływać niewłaściwie na symptomy inne niż podstawowe, takie jak funkcjonowanie społeczne i emocjonalne, co zmusiło ich do poszukiwania alternatywnych metod.

Leczenie ADHD niskimi dawkami psychodelików

Osoby, u których zostały zdiagnozowane ciężkie symptomy ADHD, zgłaszały samoleczenie objawów choroby z użyciem niewielkich, a przy tym powtarzających się dawek substancji psychodelicznych, takich jak dietyloamid kwasu lizergowego (LSD) przy równoczesnym odstawieniu standardowych leków.

Okazało się, iż niekonwencjonalne leczenie przyniosło bardzo dobre efekty, co wykazali pacjenci w badaniach ankietowych. Chociaż zaproponowano użycie mikrodawek psychodelików celem poprawy funkcjonowania społecznego i emocjonalnego w próbkach ogólnej populacji, w żadnym dotychczas oficjalnie przeprowadzonym badaniu medycznym nie został zbadany ich wpływ na empatię u pacjentów z ADHD.

Większość ustaleń opiera się tak naprawdę na badaniach naturalistycznych, jednak w jednym kontrolowanym badaniu placebo u zdrowych osób wykazano duże zmiany w obwodach mózgowych mających związek z przetwarzaniem emocjonalnym po podaniu niewielkich ilości LSD.

Wpływ psychodelików na ADHD – badania

Według oficjalnie przeprowadzonych badań, których celem było zbadanie empatii przed i po 2-4 tygodniach samo inicjowanego leczenia ADHD psychodelikami u osób niestosujących równocześnie konwencjonalnych leków (MD), zaobserwowano zmniejszenie objawów choroby. Na początku badań grupa MD uzyskała znacznie wyższe wyniki w skali nieuwagi w ADHD, zgodnie z tym, co oczekiwano, z uwagi na wyjściowe używanie leków konwencjonalnych przez grupę kontrolną.

Po upływie 4 tygodni grupa MD uzyskała niższe wyniki odnośnie nasilenia symptomów w porównaniu z osobami stosującymi leczenie konwencjonalne. W pierwszej grupie otrzymano także wyniki poniżej podwyższonego klinicznie progu objawów we wszystkich podskalach, w czasie kiedy grupa leczona standardowo uzyskała tylko w jednej podskali rezultat poniżej wymienionego progu.

Wyniki tych badań sugerują zatem, iż podawanie psychodelików w chorobie ADHD może skutecznie zmniejszyć symptomy, co jest zgodne z wcześniej przeprowadzonymi ankietami wśród osób wskazujących na ich potencjalny, pozytywny wpływ na to schorzenie.

Silne strony opisanego wyżej badania obejmowały użycie perspektywicznego, naturalistycznego projektu. Pozwoliło to na wyciąganie wniosków przyczynowych z niewielką niepewnością w porównaniu z retrospektywnym pytaniem o własne doświadczenia wybranych osób stosujących niekonwencjonalne leczenie ADHD psychodelikami. Celem oceny symptomów oraz dobrostanu wymienionej choroby skorzystano z szeroko stosowanych, sprawdzonych kwestionariuszy, co pozwoliło na porównanie badań, które oceniały konwencjonalne sposoby leczenia i porównanie ich z normatywnymi, nieklinicznymi danymi. Poza tym włączenie zadania poznawczego w zestawieniu z kwestionariuszami subiektywnego samoopisu umożliwiło poddanie ocenie skutków stosowania psychodelików u osób dorosłych, u których zostało zdiagnozowane ADHD albo z poważnymi symptomami tej choroby na poziomie poznawczym, psychologicznym i klinicznym.

Ilustracja tytułowa: by Tara Winstead

Idź do oryginalnego materiału