Przez lasy i pałace do Wrocławia – rowerem z Ramiszowa do Psiego Pola

1 dzień temu

Przedstawiona trasa to propozycja dla tych, którzy cenią równowagę między przyrodą a architekturą, historią a nowoczesnością. 29,9-kilometrowa wyprawa z Ramiszowa do Wrocławia przez Borową pozwala poznać mniej oczywiste, ale niezwykle urokliwe rejony wschodniej części aglomeracji.

Start – Ramiszów i trzy stawy w lesie

Trasa rozpoczyna się na przystanku kolejowym Ramiszów, położonym na linii Wrocław–Trzebnica. Ruszamy lokalną drogą, mijamy stadninę koni, przekraczamy wiadukt nad trasą S8 i zanurzamy się w teren szutrowy, prowadzący skrajem lasu. Wśród drzew ukryte są trzy stawy – doskonałe miejsce na chwilę relaksu w cieniu i możliwość obserwacji wodnego ptactwa.

Pruszowice i Domaszczyn – stawy, kościoły i zameczki

Wjeżdżamy do Pruszowic, gdzie przy ul. Spacerowej znajduje się kościół św. Jana Pawła II, a 200 m dalej – wjazd do ukrytego w głębi dworu. Opuszczając wieś ul. Stawową, mijamy kolejne tereny leśne i wjeżdżamy do Domaszczyna Małego, przecinając szosę Wrocław – Łozina.

W głównym Domaszczynie znajduje się zabytkowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, a przy ul. Zamkowej – zameczek myśliwski. To urokliwe miejsce związane z historią lokalnej arystokracji. Warto zatrzymać się i zwiedzić okoliczne ścieżki pieszo-rowerowe wiodące przez dolinę rzeki Dobrej.

Szczodre – kaplica królowej, park i pałac Sybilli

Kolejny etap to Szczodre, gdzie przy ul. Zakrzowskiej znajduje się kaplica św. Stanisława z końca XIX wieku, ufundowana przez królową Karolę z dynastii Wazów. Wjeżdżając w ul. Klonową, opuszczamy szlak rowerowy i mijamy pozostałości parku pałacowego, w tym bramę z domem strażnika (ok. 1875 r.) i pomnik poległych w I wojnie światowej.

Na polanie piknikowej nad stawem warto odpocząć, a 350 m dalej w głąb parku znajdują się pozostałości Pałacu Sybilli – niegdyś jednej z najokazalszych rezydencji Dolnego Śląska, należącej do rodu von Brühl.

Byków, Borowa i Raków – świątynie i natura

Dalsza droga wiedzie przez Byków, gdzie można odwiedzić skromny, ale historyczny kościół, a potem przez Borową, która oferuje widoki na Obszar Natura 2000 – Stawy w Borowej. Staw Bielawski i jego okolice to miejsce lęgowe ptaków wodnych oraz malowniczy fragment krajobrazu rolniczego.

W okolicach Rakowa i Bielawy trasa przebiega przez pola i łagodne wzniesienia. W Bielawie szutrowymi ulicami Azaliową i Irysową można dotrzeć do widokowego punktu nad stawami.

Powrót do miasta Kiełczów i Psie Pole

Ostatni etap prowadzi przez Piecowice i Kiełczów, gdzie wkraczamy w granice Wrocławia. Ulicami Kiełczowską i Bierutowską docieramy do osiedli Zgorzelisko i Psie Pole, kończąc trasę na stacji Wrocław Psie Pole – dogodnym punkcie przesiadkowym do dalszej podróży.

Trasa w skrócie:

  • Długość: 29,9 km
  • Charakterystyka: trasa przez Równinę Oleśnicką – lasy, wsie, parki
  • Nawierzchnia: asfalt z dłuższymi odcinkami dróg szutrowych i gruntowych (w pierwszej części)
  • Dojazd: stacja Ramiszów (linia Wrocław–Trzebnica), stacja Wrocław Psie Pole
  • Możliwość skrócenia: na stacji Borowa Oleśnicka
  • Atrakcje:
    • Stawy w Pruszowicach i Borowej
    • Kościół i zameczek myśliwski w Domaszczynie
    • Kaplica królowej Karoli i park pałacowy w Szczodrem
    • Pałac Sybilli (ruiny)
    • Obszar Natura 2000 – Stawy w Borowej
    • Stacja kolejowa z wygodnym dojazdem z miasta

Las, historia i wielki finał na Psie Pole – trasa z klimatem i widokiem na przyszłość

Choć nie należy do najkrótszych, trasa nr 21 wynagradza rowerzystów różnorodnością i spokojem. Od leśnych ostępów i dworskich opowieści, przez wsie pełne śladów dawnej świetności, aż po metę w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Wrocławia – to jedna z tych tras, które zapadają w pamięć.

Idealna na weekendową wycieczkę – z historią, przyrodą i kawą na mecie.

Idź do oryginalnego materiału