Przez 7 lat więził ją w drewnianej skrzyni, torturował i gwałcił. Wolność odzyskała dzięki jego żonie

2 tygodni temu
Zdjęcie: 'Dziewczyna w pudełku'. Historia Colleen Stan fot. Bruno Guerrero / Unsplash


W 1977 roku 20-letnia Colleen Stan została porwana. Przez siedem lat była więziona w drewnianej skrzyni i torturowana. Porywacz wmówił jej, iż jest jego niewolnicą, a nad wszystkim miała czuwać tajemnicza "Firma". Brzmi jak historia z filmu, a wydarzyła się naprawdę. Kobieta odzyskała wolność dzięki żonie swojego oprawcy.
W maju 1977 r. 20-letnia Colleen Stan próbowała autostopem dotrzeć na urodziny koleżanki. Podróż była niemała, bo z miasta Eugene w stanie Oregon do oddalonego o 6 godzin jazdy Westwood w Kalifornii. Dziewczynie udało się złapać stopa. W środku znajdowali się 23-letni Cameron Hooker, jego 19-letnia żona Janice i ich córeczka. Nic nie wzbudziło podejrzeń Colleen, która wolała nie jechać sama z młodym mężczyzną. Na urodziny nigdy jednak nie dotarła.


REKLAMA


Zobacz wideo Polacy mają problem z lekomanią? [SONDA]


"Dziewczyna w skrzyni". Colleen Stan była więziona przez 7 lat
Początkowo wszystko przebiegało w miłej atmosferze, choć w głowie Colleen zaczynały narastać wątpliwości. Kiedy zatrzymali się na chwilę na stacji benzynowej, 20-latka poszła do toalety. - Głos mówił mi, żeby uciec, wyskoczyć przez okno i nie oglądać się za siebie - wspominała po latach. Po dwóch godzinach jazdy Hooker przystawił Colleen nóż do gardła i zagroził, iż ją zabije. Związał ją i zakneblował, zamknął jej też na głowie drewnianą dźwiękoszczelną skrzynkę.


Po dotarciu do domu w Red Bluff w Kalifornii Cameron zaciągnął porwaną Colleen do piwnicy i tam przykuł ją łańcuchami. Janice wiedziała o wszystkim, ale nie protestowała. Zawarli układ: mąż zostawi ją w spokoju, jeżeli ona pozwoli mu na "seksualną niewolnicę", z którą będzie mógł spełniać wszystkie swoje perwersyjne zachcianki.
Zagroził, iż zabije ją i jej rodzinę. Mówił, iż "Firma" śledzi każdy jej krok
Colleen początkowo była trzymana w piwnicy i tam poddawana torturom. Bito ją, głodzono, wieszano za nadgarstki pod sufitem. W końcu trafiła do specjalnej skrzyni, w której była więziona przez 23 godziny na dobę. - Nauczyłam się przenosić w dowolne miejsce w moich myślach. Po prostu odcinasz się od tego, co dzieje się w tej chwili i przenosisz gdzieś indziej, gdzie jesteś wśród ludzi, których kochasz. Cokolwiek, co sprawia, iż jesteś szczęśliwy - opowiadała w 2016 roku w rozmowie z magazynem "People". W styczniu 1978 roku usłyszała, iż została niewolnicą Hookera, który zmusił ją do podpisania umowy. Zagroził, iż każdy jej krok śledzi "Firma", a jeżeli Colleen złamie postanowienia umowy, "Firma" zabije ją i jej rodzinę. Pozwolił jej jednak opuszczać więzienie na dłużej.


Wmówił jej, iż inni także trzymają swoje niewolnice i jest to całkowicie normalne. Stan w dzień opiekowała się dziećmi, gotowała, sprzątała dom, nocą trafiała do drewnianej skrzyni, wcześniej poddawana torturom, a w końcu także gwałcona. Posłuszeństwo było nagradzane złudzeniem wolności. Znajomi Hookerów i sąsiedzi byli przekonani, iż Colleen mieszka tam jako niania i pomoc domowa. W 1981 roku Cameron zabrał ją do rodziny, a Colleen próbowała, choć nieudolnie, przekonać bliskich, iż uciekła z własnej woli i jest szczęśliwa ze swoim "chłopakiem". Na pamiątkę zrobiono choćby zdjęcie. Nikt nie miał jednak pojęcia, jak było naprawdę.


Czy film "Dziewczyna w skrzyni" jest na faktach? Tak Colleen Stan odzyskała wolność
- Ludzie będą się pytać, dlaczego nie zrobiłaś tego czy tamtego. Oni nie wiedzą. Nigdy nie byli w takiej sytuacji - wspominała później Colleen. Jej sytuacja uległa zmianie w 1984 roku, gdy Cameron uznał, iż ze swojej "niewolnicy" zrobi drugą żonę. Colleen była zachwycona, dziękowała Cameronowi za to, jak "dobrze ją traktuje". Janice była w szoku i w końcu wyznała całą prawdę. Korzystając z nieobecności męża opowiedziała, iż nie ma żadnej "Firmy", nie ma niewolnic, a Cameron wszystko zmyślił. Zabrała Colleen do domu swoich rodziców i pozwoliła zadzwonić do jej bliskich z prośbą o przesłanie pieniędzy na powrót, zawiozła ją też na dworzec. Po powrocie do Oregonu Colleen... zadzwoniła do swojego oprawcy, by go przeprosić.


To Janice o wszystkim opowiedziała policji, nie bez interwencji lokalnego pastora, któremu się wyspowiadała. W zamian za immunitet zgodziła się zeznawać przeciwko mężowi. Okazało się, iż Colleen nie była pierwszą niewolnicą w domu Hookerów. Janice wyznała, iż jej mąż wcześniej zamordował Marie Elizabeth Spankey, ale jej ciała nigdy nie udało się odnaleźć. Rok później Cameron Hooker został skazany na 104 lata więzienia. Na podstawie historii Colleen Stan w 2016 roku nakręcono film "Dziewczyna w skrzyni".Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
o ile jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet - 600 070 717.
Doświadczasz przemocy domowej? Szukasz pomocy? Możesz zgłosić się na przykład do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Bezpłatna infolinia czynna jest całodobowo pod numerem telefonu 800 12 00 02. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie. jeżeli występuje zagrożenie życia - dzwoń na numer alarmowy 112.
Idź do oryginalnego materiału