Przez 13 lat ZUS wypłacał mu za niską emeryturę. Pieniędzy już nie odzyska

2 tygodni temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Zakład Ubezpieczeń Społecznych z powodu błędu w obliczeniach wypłacał seniorowi zbyt niską emeryturę. Choć prawda wyszła na jaw, a instytucja przyznała się do błędu, mężczyzna nie jest w stanie odzyskać całości utraconych pieniędzy. Takie jest prawo.
O sprawie poinformował serwis Infor, który przy okazji zwrócił uwagę na wątpliwe przepisy, które chronią polskich emerytów wyłącznie przez krótki okres. Choć świadczeniobiorcy nie mają obowiązku znać zasad obliczania emerytury, wygląda na to, iż lepiej na bieżącą kontrolować sprawę. Pewien mężczyzna przez aż 13 lat otrzymywał od ZUS zbyt małe wypłaty, a teraz nie jest w stanie odzyskać tego, co mu odebrano. Nie pomógł mu choćby sąd.


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"


ZUS wypłacał mu za niskie emerytury. Źle przeliczał kwoty
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podczas analizy wniosku emeryta z 29 marca 2023 roku odkrył, iż doszło do pomyłki związanej z niepoprawnym ustaleniem wysokości wynagrodzenia za 2007 rok. W decyzji z 28 kwietnia 2023 roku, sprostowanej postanowieniem z 8 października 2024 roku, ZUS przyznał się do błędu i ponownie przeliczył emeryturę. W dokumencie ujawniono, iż wskaźnik wysokości podstawy wymiaru był niewłaściwy, ponieważ zamiast 226,15 proc. zastosowano 225,53 proc. Właśnie to sprawiło, iż przez łącznie 13 lat senior otrzymywał niższą emeryturę. Po jej ponownym przeliczeniu ZUS wypłacił poszkodowanemu wyrównanie świadczenia za okres wyłącznie trzech lat wstecz - od 26 marca 2020 roku do 25 maja 2023 roku. W efekcie na konto mężczyzny wpłynęło zaledwie 468,48 złotych oraz odsetki w kwocie 70,33 złote. Co z resztą pieniędzy? Niestety emeryt nie jest w stanie wygrać z obowiązującymi w Polsce przepisami.


Kalkulator emerytur może ich uratować? ZUS zrobił błąd, a sąd rozkłada ręce
W związku z tym, iż poszkodowany emeryt miał nadzieję na odzyskanie wszystkich pieniędzy, postanowił odwołać się od decyzji. Ostatecznie Sąd Okręgowy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z 5 listopada 2024 roku (sygn. akt VI U 1258/23), powołując się na polskie prawo, oddalił jego wniosek. Tym samym utrzymał decyzję o wypłacie zaległych środków za okres wyłącznie trzech lat. Wszystko dlatego, iż art. 133 ust. 1 pkt 2 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS mówi o maksymalnie trzyletnim wyrównaniu wynikającym z błędu organu rentowego.


Przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych mają charakter bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa publicznego i nie mogą być wykładane rozszerzająco, modyfikowane lub zastępowane przez zasady współżycia społecznego. Innymi słowy, rygoryzm prawa publicznego nie może być w żaden sposób łagodzony. W prawie ubezpieczeń społecznych nie obowiązują tzw. klauzule generalne, które w wyjątkowych przypadkach mogłyby brać pod uwagę zasady słuszności


- czytamy w uzasadnieniu. Jest to krzywdzące, ponieważ emeryci zwykle nie zdają sobie sprawy z potencjalnych błędów w wyliczeniach. Wówczas istnieje ryzyko utraty kilku, a choćby i kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału