Prokuratura sprawdza syna Jacka Kurskiego. Czeka na kluczową opinię

6 godzin temu
Śledztwo dotyczące syna Jacka Kurskiego przedłużone. Z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, iż potrwa do 23 grudnia tego roku. Śledczy badają, czy Zdzisław K. dopuszczał się w przeszłości wielokrotnych gwałtów na małoletniej córce przyjaciół rodziny.
Śledztwo ws. syna Jacka Kurskiego przedłużone
Zdzisław K. został oskarżony przez córkę przyjaciół rodziny Kurskich o wielokrotne gwałty, których miał dokonywać przez trzy lata w leśniczówce, gdzie obie rodziny w przeszłości spędzały wakacje. Kobieta zgłosiła to prokuraturze po latach, już jako dorosła kobieta. Zdzisław K. zaprzeczał, iż miał "intymne relacje" z małoletnią Magdaleną. Prokuratura w Gdańsku dwukrotnie umarzała postępowanie w sprawie mężczyzny. Było to w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy. Do sprawy wrócono po wyborach parlamentarnych w 2023 roku. Postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Toruniu i toczy się w sprawie. Oznacza to, iż nikt nie usłyszał zarzutów.


REKLAMA


Prokuratura bada sprawę syna Kurskiego
Śledztwo dotyczy art. 200 par. 1 kodeksu karnego, chodzi więc o seksualne wykorzystanie małoletniej, które w ocenie prokuratury mogło być czynem ciągłym. Grozi za to kara od 2 do 15 lat więzienia. Prokurator dwukrotnie wystąpił już o przedłużenie postępowania - podała "GW". Jednym z powodów była konieczność przesłuchania poszkodowanej przed sądem. Doszło do tego 8 kwietnia tego roku w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Dziennik cytuje Andrzeja Kukawskiego, rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Toruniu, który przekazał, iż dzięki tej czynności śledczy uzupełnili materiał dowodowy, m.in. o dokumentację medyczną pokrzywdzonej. Teraz śledczy czekają na opinię biegłej psycholożki.


Zobacz wideo Jakim cudem opozycja mogłaby sfałszować wybory?


Audyt w prokuraturze
Wcześniej "Gazeta Wyborcza" informowała, iż audyt przeprowadzony w prokuraturze ujawnił liczne i poważne nieprawidłowości w śledztwie dotyczącym syna Kurskiego. Wskazywały na możliwość celowego zaniechania działań przez prokuratorów. Było to m.in manipulowanie dowodami oraz opiniami biegłych, pomijanie wniosków dowodowych pełnomocników pokrzywdzonej i ignorowanie kluczowych świadków.


Potrzebujesz pomocy?
Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, iż na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, iż u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD). o ile jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet - 600 070 717.
Czytaj również najnowszy tekst Marty Rawicz z Gazeta.pl na temat zmian, które czekają Platformę Obywatelską.


Źródło:"Gazeta Wyborcza"
Idź do oryginalnego materiału