Prokuratura o śledztwach dotyczących Orlenu. Z dużej chmury bardzo mały deszcz

news.5v.pl 2 tygodni temu
Onet

O wezwaniu do złożenia informacji przez Prokuratora Generalnego i Ministra Koordynatora ds. Służb Specjalnych Donald Tusk poinformował już w poniedziałek, po tekście Onetu, na Twitterze

Niecałą dobę później Prokuratura Krajowa zapowiedziała, iż na specjalnej, poświęconej temu konferencji prasowej spełni życzenie premiera. I we wtorek złoży przed obywatelami informację — jak zapewniła (również na Twitterze) — „postępowaniach karnych dotyczących Orlenu”.

Minister mówił o sześciu śledztwach. Prokuratura ujawnia tylko trzy

„Wspaniale!”— pomyślałem, jako autor ostatnich publikacji ujawniających rąbka tajemnicy o tym, co działo się w szwajcarskiej spółce paliwowego giganta. Zainteresowany byłem tym bardziej, iż również wczoraj, nadzorujący służby specjalne minister odpowiedzialny za działanie służb specjalnych Tomasz Siemoniak mówił w TVN24 o sześciu toczących się śledztwach mających wyjaśnić, co działo się w minionych latach w Orlenie.

Zawiodłem się.

Kilkudziesięciominutowe wystąpienie prokuratorów — krajowego Dariusza Korneluka i szefowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie Małgorzaty Adamajtys — nie dało bowiem odpowiedzi na żadne z nurtujących opinię publiczną pytań.

Nawet na tak podstawowe, czego dotyczy owe sześć, wspomnianych w poniedziałek przez ministra Siemoniaka, postępowań.

PAP/Leszek Szymański

Wtorkowa konferencja Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka i Prokurator Regionalnej w Warszawie Małgorzaty Adamajtys

Bo o tym, iż prowadzone są śledztwa w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem, zaniżenia cen paliw przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi oraz ostatnio ujawnionych informacji o stracie 1,6 mld zł przez szwajcarską spółkę Orlenu OTS wiadomo przecież od dawna.

Tak jak o niewymienionym przez prokuratorów (a prowadzonym przecież przez jednostkę nadzorowaną prok. Adamajtys) dochodzeniu dotyczącym funkcjonowania w Orlenie grupy ustawiającej przetargi, o czym informowaliśmy w Onecie 12 kwietnia.

Śledczy nie wyjaśnili, czy Samer A. miał związki z Hezbollahem

Dowiedzieliśmy się za to — to słowa samej szefowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie — iż osoba taka, jak Samer A., którego Obajtek zrobił prezesem OTS, „nie powinna w ogóle na czele tej spółki się znaleźć”.

Nie dlatego jednak, iż służby, jak i zarząd Orlenu informowane były wcześniej o jego podejrzanych kontaktach — a były i Onet posiada odpowiednie potwierdzające to dokumenty — a dlatego, iż jego działania naraziły spółkę na stratę w wysokości 1 mld. 600 mln zł.

Na takiej podstawie osąd może sobie wyrobić jednak choćby dziecko.

Co śledczy wiedzą o jego związkach z terrorystyczną organizacją Hezbollah wywodzącą się z Libanu (a wymyśloną i sponsorowaną przez Iran), z którego pochodzi sam Samer A.?

Onet

Samer A. był prezesem spółki Orlen Trading Switzerland, dziś podejrzany jest przez prokuraturę o udział w karuzelach VAT

Na to zasadnicze wydawałoby się pytanie, skoro konferencja zwołana została po publikacji Onetu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi. A jedynie stwierdzenie, iż prokuratura bada informacje ujawnione przez nasz portal.

Choć służby specjalne od co najmniej póltora roku są dysponentem tej wiedzy. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego — na pewno.

„Dowiedzieliśmy” też o tym, iż w domach byłych już członków zarządu Orlenu — Daniela Obajtka i Michała Roga — odbyły się przeszukania i nie zostali oni dotychczas przesłuchani.

Tyle iż i to żadna wiedza tajemna.

fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / East News

Były członek zarządu Orlenu ds. handlu i logistyki Michał Róg

O marcowych przeszukaniach informowały jednak wszystkie chyba media. Zaś fakt, iż nikt z kadry zarządczej paliwowej spółki nie został dotychczas przesłuchany, jest o tyle — z punktu widzenia śledczych — normalny, iż jako potencjalnie podejrzani o nieprawidłowości w Orlenie mogą (choć oczywiście nie muszą) usłyszeć w tej sprawie zarzuty.

Nie byłoby zatem adekwatne, by śledczy odkrywali przed nimi posiadane karty.

W sprawie wciąż jest zatem więcej znaków zapytania niż odpowiedzi.

Chcemy odpowiedzi, a nie powtarzania naszych własnych ustaleń

Nadal nie wiemy, czy Orlen służył pewnym ludziom do wyciągania z niego pieniędzy, komu i na jaką skalę. A jeżeli były z niego wyprowadzane pieniądze, to co robi się, by przywrócić je państwu. Nie wiemy, ile w rzeczywistości prowadzonych jest w tej chwili śledztw dotyczących działań naszego „narodowego championa” i czego dotyczą.

Nie wiemy choćby i tego, w których prokuraturach są prowadzone.

Radek Pietruszka / PAP

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek

Śledczych należy oczywiście pochwalić za to, iż — inaczej, niż miało to miejsce w latach 2015-2023 — nie tylko reagują na doniesienia niezależnych mediów na własną rękę starających się dochodzić prawdy, ale i próbują odpowiadać na ich pytania.

Że nie zbywają ich ustaleń milczeniem.

Dobrze byłoby jednak, by przekazywane przez prokuraturę informacje był konkretne i nie stanowiły powtarzania tego, do czego udało się dojść dziennikarzom.

Tak wyobrażam sobie misję informowania rządzonych przez rządzących, pod których kuratelą wciąż znajduje się polska prokuratura.

Idź do oryginalnego materiału