Co pokazały firmy podczas Targów Securex 2024? (część 2.)

2 miesięcy temu

Podczas zakończonych pod koniec kwietnia w Poznaniu Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń Securex 2024 wystawcy zaprezentowali nowoczesny sprzęt i innowacyjne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i z obszaru sektora security. Prezentujemy drugą cześć naszej relacji z targów, w której zajdziecie opisy firm, ich produktów i rozwiązań, które wzbudziły nasze największe zainteresowanie.

Delta Opti

Producent i dystrybutor elektroniki przemysłowej, firma Delta Opti, na Targach Securex 2024 pokazała pełen przekrój urządzeń do budowy instalacji monitoringu CCTV, w tym kamery oraz urządzenia techniki montażowej, urządzenia rakowe, urządzenia sieciowe jak switche czy szafy i wyposażenia szaf montażowych.

Firma pochwaliła się także nowo powstałą grupą zakupową, która na stoisku Delta Opti prezentowała produkty marki Tiandy – wiodącego chińskiego dostawcy rozwiązań i usług w zakresie inteligentnego nadzoru.

Protector Fence

Firma jest polskim producentem drutu ostrzowego i siatki ostrzowej wykorzystywanej m.in. w zabezpieczeniu obiektów publicznych, wojskowych, obiektów więziennych oraz infrastruktury krytycznej.

Na stoisku targowym zaprezentowała swoje wiodące produkty, jak siatkę ostrzową, drut ostrzowy prosty czy zasieki przestrzenne i proste wykonane ze stali ocynkowanej oraz stali nierdzewnej typ 304 i 316. Ponadto firma mogła pochwalić się opatentowanymi trzema rodzajami ostrzy stosowanych w wyrobach z drutu ostrzowego. Są to ostrza Ultra Short, Ultra Medium oraz Tiny.

Produs S.A.

Działająca od 35 lat na rynku zabezpieczeń firma Produs na targach w Poznaniu zaprezentowała m.in. dwa systemy obwodowe. Pierwszy, system ochrony perymetrycznej PERIDECT+, wykrywa intruza bezpośrednio na granicy chronionego obszaru, przez co system zyskuje dla operatora bezpieczeństwa wystarczającą ilość czasu w skuteczną reakcję.

Zapewnia to zmniejszenie ryzyka penetracji obiektu przez intruza oraz wyższą ochronę przed uszkodzeniami niż wykrywanie włamań wewnątrz chronionego obiektu. Unikalna funkcjonalność systemu w postaci specjalnego algorytmu dodatkowo znacząco zmniejsza liczbę fałszywych alarmów spowodowanych złymi warunkami pogodowymi, jak ulewny deszcz, silne wiatry czy grad. System może być instalowany na wszystkich popularnych typach ogrodzeń, ale także na niestandardowych ogrodzeniach, takich jak metalowe płyty i spawane dekoracyjne ogrodzenia.

Drugi, to system barier dualnych o nazwie „AvantgardeDT”, który działa na zasadzie korelacji technologii podczerwieni IR wraz z technologią mikrofalową MW (DualTechnology). Technologia multisensorowa oparta jest na pracującej w sieci procesorowej jednostce zarządzania CU.

Każdy komplet bariery dualnej składa się z zespołu bi-kierunkowych modułów podczerwieni oraz modułu mikrofalowego K-Band, zainstalowanych w aluminiowych kolumnach o wysokości od 2 do 3 metrów. Dzięki opatentowanej technologii bi-kierunkowej modułów IR oraz zastosowaniu modułu plenarnej anteny mikrofalowej zapewniona zastała eliminacja fałszywych alarmów związanych z zewnętrznymi zjawiskami jak gęsta mgła, opady śniegu, deszczu, gradu, pojawieniem się opadających liści oraz występowaniem małych zwierząt.

Konica Minolta

Podczas targów na stoisku można było zobaczyć nowe rozwiązania firmy Konica Minolta zastosowane na bazie urządzeń firmy Robotix. Naszą uwagę przykuła nagrodzona Złotym Medalem MTP kamera wyposażona w analitykę obrazu, która monitoruje, czy nie nastąpiło nieautoryzowane opuszczenie łóżka przez pacjenta.

System nie tylko weryfikuje, czy osoba znajduje się na łóżku, ale także, czy jest to ten adekwatny pacjent. W zależności od wysokości montażu kamery, urządzenie obejmuje monitoringiem obszar około 9 metrów kwadratowych. System przeznaczony jest jako wsparcie służb medycznych.

Dodatkowo warto było zwrócić uwagę na robota „Cobot” z obracanym ramieniem zapewniającym, dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji oraz kamerze z obrazowaniem hiperspektralnym, automatyczną kontrolę jakości produktu czy urządzenie Smart Mirrow służące do kontroli środków ochrony osobistej.

Urządzenie działa na zasadzie kontroli dostępu, które po zeskanowaniu karty wykonuje wizualną weryfikację określonych elementów wyposażenia, jak np. kamizelki odblaskowe, hełmy, kaski czy rękawiczki, i na jej podstawie udziela dostępu użytkownikowi do obiektu.

NSS

Firma pokazała w Poznaniu przede wszystkim rozwiązania oparte na systemie produkcji południowokoreańskiej, czyli kamerę BCS Ultra. Obok kamer obrotowych i tubowych były to także rejestratory, rozwiązania serwerowe i macierze.

BCS Ultra to system, którego konfiguracja dla instalatora ma być jak najprostsza, a dla użytkownika jak najbardziej bezpieczna. Zapewnić ma to brak włączonych funkcji w ustawieniach domyślnych, które mogłyby powodować ewentualne wycieki danych bądź umożliwienie dostępu, z zewnątrz do urządzenia. W momencie podłączenia kamery do rejestratora, rejestrator uwierzytelnia się z kamerą na podstawie certyfikatów, a nie haseł domyślnych, które mogą powodować dostęp osób niepowołanych do urządzenia.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które zapewnia system, jest bazodanowy system plików który pozwala na większe bezpieczeństwo nagrań pod kątem uszkodzeń dysku twardego. Dzięki temu w przypadku tzw. bad sectorów wypada nam tylko jeden element z bazy danych. W nagraniach zastosowano także Chains finger print, czyli system łańcuchowego odcisku palca, który w momencie rejestracji obrazu do każdej klatki generuje na podstawie poprzedniej klatki oddzielny podpis.

Przeczytaj także: Co pokazały firmy podczas Targów Securex 2024? (cz. 1) >>

W przypadku próby manipulacji obrazem, np. generowania obrazu przez sztuczną inteligencję, przy odtworzeniu nagrania w prawym dolnym rogu wystąpi komunikat informujący o tym, iż obraz uległ zmanipulowaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nagranie może być stosowane jako dowód w sprawie, a zaprezentowany materiał nie podlega podważeniu.

Linc Polska Sp. z o.o.

Firma, która zapewnia kompleksowe rozwiązania z zakresu ochrony przestrzeni powietrznej, obiektów publicznych oraz infrastruktury krytycznej podczas Targów Securex 2024 pokazała m.in. ogniwa paliwowe, które służą do pozasieciowego zasilania monitoringu, umożliwiając nieprzerwaną pracę urządzenia przez wiele miesięcy.

Na stoisku można było zapoznać się także z rozwiązaniami radarowymi MAGOS. Technologia ta, ze względu na wysokie koszty, kojarzona była dotychczas z zastosowaniem wojskowym, w tej chwili jest coraz bardziej dostępna także dla sektora security. Dzięki temu, iż swoim zasięgiem radar obejmuje daleki obszar i „widzi” w szerokim spektrum przestrzeni, uzyskany obraz służący do weryfikacji zgłoszeń alarmowych w odczuwalny sposób ogranicza liczbę fałszywych alarmów.

Na stoisku można było zapoznać się również z nagrodzonym Złotym Medalem MTP zaawansowanym urządzeniem służącym do zabezpieczenia pomieszczeń istotnych, pod nazwą MyShield. To system odstraszania potencjalnych intruzów podłączony do stacji monitoringu, złożony z kamery wyposażonej w dwa sensory oraz zastosowaną w urządzeniu dymicą.

W przypadku alarmu system umożliwia weryfikację zagrożenia przez telefon użytkownika i uruchomienie dymienia oraz poinformowanie stacji monitorowania o zagrożeniu. Efektem działania MyShield jest kontrolowane zadymienie pomieszczenia, które utrudnia intruzowi poruszanie się w pomieszczeniu opóźniając go, co umożliwia skuteczną reakcję grupy interwencyjnej.

Tekst: Tomasz Łukaszewski (z wykorzystaniem materiałów wystawców)

Zdjęcia: Tomasz Łukaszewski

Idź do oryginalnego materiału